Otel işletmeciliğinde önbüro sistemleri ve beş yıldızlı bir otelde uygulama
Front office systems at the hotel management and a practise in a five star hotel
  1. Tez No: 93822
  2. Yazar: NİHAT DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Otel İşletmeciliğinde Önbüro Sistemleri ve Beş Yıldızlı Bir Otelde Uygulama Turizm, sürekli bir gelişim içindedir. Turizm fâaliyeti sonucu oluşan konaklamanın karşılanmasında en büyük pay otel işletmelerinindir. Otel işletmesi konukların ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli departmanlardan meydana gelir. Bu departmanların içinde en önemlisi önbüro departmanıdır. Önbüro departmanı dışarıya karşı işletmeyi temsil etmede fonksiyonel özellikleriyle ön plana çıkarken, diğer departmanlarla olan ilişkilerinde ise bilgi akışının sağlanması ve koordinasyon özellikleriyle önem kazanmaktadır. Önbüro çalışanlarının işletme politikaları doğrultusunda bilişsel ve motor becerilerle donatılması gerekmektedir. Bunlar da eğitim ve işbaşı yetiştirme teknikleriyle sağlanmaktadır. Teknolojik gelişmeler hayatımızı kaplamış ve yaşamımızı kolaylaştırmış durumdadır. Otel işletmeciliği de otomasyon sistemleriyle bu gelişmelerden payını almaktadır. Önbüro otomasyon sistemleri işletme amaçlarının gerçekleşmesinde yönetimin ve çalışanların en büyük yardımcısıdır. İşletmenin özüne ve ihtiyacına uygun olarak seçilip düzenlenmiş sistemler konukların ağırlanması ve memnuniyetlerinin sağlanmasında önem kazanmıştır. Araştırma dört bölümden meydana geldi. Araştırmamın ilk iki bölümündeki teorik kısmıyla yapılması gerekenler, son iki kısmı olan uygulama kısmıyla ise beklentilerin karşılanmasında sistemlerin rolü irdelendi. Turizmde asıl olan insandır. İnsanın insana olan hizmeti sözkonusudur. Konuk memnuniyetinin sağlanmasında tercihler sunan işletim sistemlerini kullanmalıyız. Uluslar arası pazardan daha fazla pay almak istiyorsak sistem ve mantalitemizi geliştirmeli ve onlara entegre etmeliyiz. Çünkü gelişmeler devam etmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Konaklama işletmeleri, han, kervansaray, otel işletmeciliği, önbüro, rezervasyon, resepsiyon, önkasa, santral, concierge, Fidelio ve Sispar Önbüro İşletim Sistemleri. vm
Özet (Çeviri)
Front Office Systems At The Hotel Management And A Practise In A Five Star Hotel Tourism has always been in progress. The greatest share in the accommodation due to tourism activity belongs to the hotel organizations. An organisation constitutes of diflrent departments to meet the needs of the guests. The most important of these departments is the front office department The front office department is of vital importance not only with the functional features to symbolize the organisation to out but also to provide the knowledge circulation and the coordination feature with other departments. The front office staff must be given knowledge and ability in the direction of organisation policy. This can be achieved by means of education and oriantation. Constantly developing technology is in social use and makes people's lives easy. Hotel organisations have taken share from the developments thanks to automation systems. Front office automation systems are the most important helpers of the staff and the management in the fulfillment of organisation's aims. The systems suitably chosen for the spirit and the need of the organisation are very significance in accomodation and satisfying the guests. My project consists of four chapters. In the first two sections, I have tried to explain what must be done and in the last two sections I investigated the role of the systems to meet the hopes. The last two sections are practice sections. The main factors in tourism are humanbeings and their service to each other. We have to use management systems which give choises to satisfy the guests. If we want to have a large portion from the international tourism market, we have to develop our systems and mentality and integrate our organisations to them because developments continue. KEY WORDS : Accomodation organisations, inn, caravanserai, hotel management, front office, reservation, reception, front cash, switchboard, concierge, Fidelio and Sispar Front Office Automation Systems. IX