İbn Kuteybe'nin kelami görüşleri ve el-İhtilaf fi'l-Lafz adlı eseri
Opinios of İbn Kuteybe and also the book that he wrofe el-İhtilaf fi'l-Lafz
- Tez No: 93824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda İbn Kuteyb^wa. hayatı, fikirleri ve kelâmullah konusunda telif etmiş olduğu eti-ihtilâfzâk. eseri incelenmiştir Bu çalışma İbn Kuteybe'nin hayatı ve fikirlerinin incelenmesi yönü ile ilk sünnî kelâmcılarm en önemlilerinden birisinin biyografisi niteliğindeki bir araştırmadır. Öte yandan İbn Kuteybe'nin kelâm ile ilgili bir eseri tercüme ve tahlil edilerek ilk dafa kitap üzerine yapılmış mukayeseli bir çalışma özelliği taşımaktadır. Araştırma bir giriş üç ana bölümden oluşmaktadır. Eserin giriş kısmında konunun anlaşılması açısından önem arzeden 'kelâm ilminde selef ekolü' hakkında bilgi verilmiş, ayrıca bu tezde tetkik edilen kitabın ana konusu olan 'halku'kur-an' meselesi genel olarak tanıtılmıştır. Birinci bölümde; 'İbn Kuteybe'nin hayatı ve eserleri' incelenmiş; ikinci bölümde ise 'İbn Kuteybe'nin itikadı görüşleri, kelâm iîmindeki yeri' üzerinde durularak, İbn Kuteybenin kelamcılığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçümcü bölümde ise; ' el-ihtilâf fil-lafz adlı eserin tercümesi' yapılmış, böylece İbn kuteybe'nin itikadı görüşleri hem teorik hem de pratik açıdan ortaya konulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this work, we studied about the life, opinions of İbn Kuteybe, and also the book that he wrote el-İhtilaf fi' l'-lafz. This work is a study about biyografiy of İbn Kuteybe who is the first sunni and popiler scholar in kelam. On the other hand in this work we translate el İhtilaf fi'1-lafz and analysis the book. The work inculdes one entry and tree main chapter. İn entery we offer a knowledge about school in kelam and also we descibre the problem of halku'l-kur'an which is the which is the main topic in this work. İn the first chapter we studied the life and works about İbn~Kuteybe and the second part his opinions about kelam and his position in kelam. İn the third chapter we translate el İhtilaf fil-lafz and we show his opinions.