Altyapı faaliyetleri için konumsal veri altyapısı tasarımının incelenmesi: Konya Büyükşehir Belediyesi Örneği
Investigation of spatial data infrastructure design for infrastructure activities: The Case of Konya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 938231
  2. Yazar: ABDULLAH BURAK ÖZKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Şehirlerdeki altyapı faaliyetleri, insanların günlük hayattaki ihtiyaçlarını gidermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Altyapı şebekelerinin; yapım, ıslah, arıza tamiri gibi çalışmalarının hızlı, koordineli ve planlı bir şekilde gerçekleştirilmesi, kaynakların etkili ve verimli şekilde kullanılması, günlük hayatın normal bir şekilde sürdürülmesi bakımından sorunsuz bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Altyapı şebekelerinin grafik ve öznitelik bilgilerinin veri tabanına aktarılarak birbirleri ile ilişkilendirilmesi, sorgulama ve analizlerin yapılması geleneksel metotlarla mümkün değildir. Mevcut ve yeni yapılan şebeke hatlarının planlı, hızlı ve doğru bir şekilde yönetilmesi için kurumların bünyelerinde altyapı bilgi sistemlerini kurmaları gerekmektedir. Altyapı Bilgi Sistemleri (ABS), kurumların altyapı durumlarını birbirleriyle paylaşması, geleceğe dönük planlama, yapım, ıslah, arıza tamiri vb. durumların güncel olarak kayıt altına alınması, altyapı şebekelerinde meydana gelen problemlerin hızlı ve etkili bir şekilde giderilmesi konularında çözüme ulaşmayı hedeflemektedir. ABS'yi kullanan kurum ve kuruluşlar için konumsal verilerin toplanması, yönetilmesi, paylaşılması ve kullanılmasını düzenleyen standartlar belirlenmiştir. Bu standartlar verilerin uyumlu, kolay ulaşılabilir, paylaşılabilir ve iş birliğine uygun olmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Bu standartlar, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) ve Türkiye Kent Bilgi Sistemleri Standartlarının Belirlenmesi (TRKBİS) projeleri gibi ulusal, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), Açık Coğrafi Konsorsiyum (OGC) ve Avrupa Birliği'nin Infrastructure for Spatial Information in Europe Direktifi (INSPIRE) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından geliştirilmiş ve kabul edilmiştir. Bu araştırmada, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir kuruluş olan Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ)'nin kullanmış olduğu Coğrafi Bilgi Sistemi (KOSKİCBS)'nin envanterinde bulunan altyapı bilgilerinden yararlanılmıştır. KOSKİCBS'nin kullanmış olduğu Oracle veri tabanı üzerinde oluşturulan altyapı verilerine ait öznitelik bilgileri TUCBS standartları ile karşılaştırılmış, eksiklik veya uyumsuzluk durumlarında eklemeler veya düzeltmeler yapıldığı gözlemlenmiştir. Oracle veri tabanında oluşturulan içme suyu ve atık su altyapılarına ait verilerin bağlantı bilgileri girilerek, oluşturulan katmanların Geoserver üzerinde yayınlanması incelenmiştir. Altyapılara ait yayınlanan katmanların Web Harita Servisi (WMS) üzerinde gösterilmesi kapsamında TUCBS standartları doğrultusunda yayınlanmış Katman Stili Tanımlayıcı (SLD) biçimindeki stillerin katmanlar ile eşleştirilmesi yapılarak Geoserver üzerinde paylaşıma açılmıştır. Son olarak, TUCBS standartlarına göre girilen verilerin WMS ve Web Detay Servisi (WFS) Servislerinde eşleşme kontrolünün yapıldığı görülmüştür. Çalışmanın, altyapı hizmeti veren kamu kurum ve kuruluşlarının sahip oldukları konumsal verileri, altyapı bilgi sistemlerine dâhil ederken uyacakları ulusal ve uluslararası standartlar hakkında bilgi edinmeleri, kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması, birlikte çalışabilirliğin ve ortak standartlarda veri paylaşımının yapılabilmesi hususunda rehber niteliğinde olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as the rate of urbanization continues to increase, new models are required for cities to remain sustainable and livable environments. The smart city model aims to make city administrations more functional by utilizing advanced technologies. Urban Information Systems (UIS) collect, evaluate, organize and share data from smart cities. These systems are in constant interaction with local governments and make it possible to offer quick solutions to meet the needs of people living in the city. The coordination of smart cities and UIS enables local governments to adopt a rational approach to decision-making and thus to utilize resources more efficiently. For this reason, the coordination of local governments with innovative systems is essential for increasing living standards. Infrastructure activities in cities are of great importance in terms of meeting the needs of people in their daily lives. Infrastructure networks need to be managed smoothly in terms of fast, coordinated and planned realization of works such as construction, rehabilitation and repair of faults, effective and efficient use of resources, and normal daily life. It is not possible to transfer the graphic and attribute information of infrastructure networks to the database, to associate them with each other, to make queries and analyzes with traditional methods. In order to manage existing and newly constructed network lines in a planned, fast and accurate manner, institutions should establish infrastructure information systems within their organizations. Infrastructure information systems (IIS), aim to reach solutions in the areas of sharing the infrastructure status of institutions with each other, keeping up-to-date records of future planning, construction, rehabilitation, fault repair, etc., and fast and effective elimination of problems occurring in infrastructure networks. With the IIS, it is possible to manage, update and store rapidly changing data, monitor instant data changes and display, query and analyze millions of data from a single location. Standards regulating the collection, management, sharing and use of spatial data have been set for institutions and organizations using IIS. These standards have been developed to ensure that the data are compatible, easily accessible, shareable and collaborative. These standards have been developed and accepted by national organizations such as Turkey National Geographic Information System (TUCBS) and Turkey Determination of Urban Information Systems Standards (TRKBIS) projects, and international organizations such as International Organization for Standardization (ISO), Open Geographic Consortium (OGC) and European Union's INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe) Directive. In this research, the infrastructure information in the inventory of the Geographical Information System (KOSKIGIS) used by Konya Water and Sewerage Administration (KOSKI), an organization affiliated to Konya Metropolitan Municipality, was used. The attribute information of the infrastructure data created on the Oracle database used by KOSKI GIS was compared with TUCBS standards, and additions or corrections were made in case of deficiencies or incompatibilities. The connection information of the drinking water and wastewater infrastructure data created in the Oracle database was entered and the layers created were published on Geoserver. Within the scope of displaying the published layers of the infrastructures on the Web Map Service (WMS), the styles in the form of Layer Style Descriptor (SLD) published in line with TUCBS standards were matched with the layers and made available for sharing on Geoserver. Finally, the data entered according to TUCBS standards were checked for matching in WMS and Web Feature Service (WFS) Services. The study is expected to serve as a guide for public institutions and organizations providing infrastructure services to obtain information about the national and international standards to be followed when including their spatial data in infrastructure information systems, ensuring coordination between institutions, interoperability and data sharing in common standards.