Nida Tüfekçi'nin bağlama icrasının analizi
Analysis of Nida Tüfekçi's bağlama performance
- Tez No: 938292
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmacı ve akademisyen görüşleriyle birlikte“bağlama”, Türk müzik kültürünün en önemli ögeleri arasında gösterilmektedir. Özellikle Türk halk müziği alanında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bağlama çalgısı, günümüz dünyasında çoğalmaya devam eden farklı müzik akımlarına karşın hala Türk milleti tarafından benimsenmekte ve ilgi görmektedir. Bununla birlikte tarihî bir geçmişe sahip olan bağlama çalgısının, günümüze kadar önemini yitirmemesi de birçok etken üzerinden yorumlanabilir. Bu etkenler arasında en önemli rol sahiplerinden biri de bağlama icracılarıdır. Bu nedenle bağlama icracılığında bugüne kadar ön plana çıkan isimlerin bilimsel yöntemler ile çalışılan icra analizleri oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışmanın üzerinde durduğu konu ise çeşitli çevrelerce sanatkâr, icracı, eğitimci, folklorcu, araştırmacı ve akademik kimliği ile karşımıza çıkan“Nida Tüfekçi'nin bağlama icrasının analizidir.”Nida Tüfekçi ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmaların birçoğu da biyografik araştırmalardan oluşmaktadır. Kimi çalışmalarda ise icrasına yönelik sadece birkaç bölüme yer verilmektedir. Nida Tüfekçi gibi bağlama icracılığında kendine özgü sanat ifadeleriyle anılan, bir dönem ekol olarak kabul edilen ve birçok niteliğe sahip olan bir ismin bağlama icrasının analizinin bilimsel ve detaylı bir şekilde araştırmalara yansıtılmaması ilgili literatürde büyük bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Bu doğrultuda Tüfekçi'nin bağlama icrasında kullanmış olduğu süsleme teknikleri, sağ/sol el teknikleri, açış uygulamaları, nüans kullanımları, yöresel ve kişisel icra üslubu detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Çalışmanın ilk bölümünde Nida Tüfekçi ile ilgili biyografik, temel ve somut bilgilere yer verilip derleme çalışmalarına, Yurttan Sesler Korosu'na; radyo, Yurttan Sesler Topluluğu ve TRT ile ilişkisine, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı yıllarına, eğitim faaliyetlerine ve yetiştirdiği öğrencilerine; müzik anlayışına ve etkilendiği olgulara, Türk halk müziği ile ilgili görüşlerine, bağlama hakkındaki görüşlerine, folklorcu ve ekol olma özelliklerine değinilecektir. İkinci bölümde tavır kavramıyla birlikte“Sürmeli”tavrı ve Nida Tüfekçi ilişkisinden bahsedilip kırık havaların icra analizine geçilecektir. Üçüncü ve son bölümde ise açış, doğaçlama ve uzun hava kavramlarıyla ilgili bilgi verilip açış icralarının analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Along with the views of researchers and academics, the bağlama is regarded as one of the most important elements of Turkish culture. 'Bağlama' which is a musical instrument widely used in Turkish folk music, continues to be embraced and appreciated by the Turkish people despite the increasing diversity of musical trends in today's world. Moreover, the fact that 'Bağlama', with its historical background, has not lost its significance over time can be interpreted through various factors. Among these factors, one of the most significant roles is played by the bağlama performers. Therefore, performance analyses of the prominent figures in bağlama playing, conducted using scientific methods, are of great importance. The focus of this study is the analysis of the bağlama performance of Nida Tüfekçi, who is recognized as a model in various circles for his identity as an artist, performer, educator, folklorist, researcher, and academic. Most of the studies conducted on this subject up to today consist of biographical research. In some studies, only a few sections have been dedicated to his performance. The fact that the analysis of the bağlama performance of a name like Nida Tüfekçi, who is known for his unique artistic expressions in bağlama performance, who was considered as a school for a period and who has many qualities, is not reflected in the studies in a scientific and detailed way can be considered as a great deficiency in the relevant literature. In this context, the ornamentation techniques, right/left-hand techniques,“açış”practices, nuance usage, and the regional and personal performance style employed in Tüfekçi's bağlama playing will be analyzed in detail. In the first part of the study, biographical, fundamental, and concrete information about Nida Tüfekçi will be provided; his compilation works, the Yurttan Sesler Korosu, his relations with radio, the Yurttan Sesler Topluluğu, and TRT; his years at Istanbul Technical University Turkish Music State Conservatory; his educational activities and the students he trained; his musical approach and influences; his views on Turkish folk music; his perspectives on the bağlama; and his qualities as a folklorist and an iconic figure will be discussed. In the second part, the concept of“tavır”(style) will be discussed along with the relationship between the“Sürmeli”style and Nida Tüfekçi, followed by an analysis of the performance of“kırık hava.”In the third and final part, information will be provided about the concepts of“açış”, improvisation, and“uzun hava,”and an analysis of the“açış”performances will be conducted.