Immanuel Kant'ın ödev ahlakı ile Nurettin Topçu'nun isyan ahlakının Karşılaştırılması
Comparison of Immanuel Kant's ethics of duty and Nurettin Topçu's ethics of rebellion
  1. Tez No: 938293
  2. Yazar: BETÜL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma, Immanuel Kant'ın ödev ahlakı ile Nurettin Topçu'nun isyan ahlakını, tarihsel ve felsefi bağlamları içinde karşılaştırarak insanın özgürlüğü, ahlaki eylem ve evrensel etik ilkeler açısından sundukları yaklaşımları incelemektedir. Kant ahlakı akıl ve evrensel yasaya dayandırırken, Topçu bireysel irade ve manevi yükselişi vurgulamaktadır. Çalışma, özellikle Topçu'nun ahlak anlayışını daha derinlemesine ele alarak, Türk düşünce tarihine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Kant üzerine geniş çapta çalışmalar yapılmışken, Topçu'nun ahlak anlayışı daha az incelenmiştir; bu nedenle, araştırma onun özgün yönlerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemiyle Kant ve Topçu'nun eserleri metin analizi ve karşılaştırmalı felsefi değerlendirme yoluyla incelenmiştir. Ancak, çalışma yalnızca ahlak anlayışlarına odaklanmış, diğer felsefi görüşler kapsam dışı bırakılmıştır. Kant ve Topçu'nun felsefi yaklaşımları bu anlamda, Batı ve Türk felsefesi arasında bir diyalog zemini oluşturarak, bireysel özgürlük ve ahlaki sorumluluk ilişkisini anlamaya katkı sağlaması umulmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Kant'ın ahlak felsefesinin temeli olan ödev ahlakı, ahlak yasasının evrenselliği ve ahlaki değerin sonuçtan bağımsız olarak ödev bilinciyle ilişkisi ele alınmıştır. Topçu'nun isyan ahlakı ise sıradanlığa karşı çıkış ve hakikate yönelme bağlamında, bireyin kendini aşma süreci ve ahlaki direnişi olarak incelenmiştir.Bu çalışma, iki farklı ahlak anlayışını bir arada değerlendirerek, bireysel sorumluluk, özgürlük ve etik eylem üzerine yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, ahlak felsefesi literatürüne hem karşılaştırmalı hem de derinlemesine bir katkı sunarak, evrensel bir ahlak sistemi arayışına yönelik önemli bir adım niteliğinde olması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the ethical frameworks of Immanuel Kant's duty-based morality and Nurettin Topçu's morality of rebellion within historical and philosophical contexts, analyzing their approaches to human freedom, moral action, and universal ethical principles. While Kant grounds morality in reason and universal law, Topçu emphasizes individual will and spiritual ascension. This research particularly aims to contribute to Turkish intellectual history by offering a deeper analysis of Topçu's ethical thought, which has been relatively less explored compared to the extensive body of work on Kant's moral philosophy. Employing a qualitative research methodology, the study conducts textual analysis and comparative philosophical evaluation of Kant's and Topçu's key works. However, the scope is limited to their moral theories and excluding their broader philosophical perspectives. In this sense, it is hoped that the philosophical approaches of Kant and Topçu will contribute to a deeper understanding of the relationship between individual freedom and moral responsibility by establishing a dialogue between Western and Turkish philosophy. The study first explores Kant's duty-based morality, which forms the foundation of his ethical philosophy, focusing on the universality of moral law and the notion that moral worth is determined by duty rather than consequences. It then examines Topçu's morality of rebellion as a process of self-transcendence and moral resistance against mediocrity, emphasizing the individual's pursuit of truth.By evaluating these two ethical approaches together, this study provides a fresh perspective on individual responsibility, freedom, and moral action. Furthermore, it is hoped that this study will offer both a comparative and in-depth contribution to the literature of moral philosophy, constituting a modest step toward the search for a universal moral system.