Legal aspects of maritime autonomous surface ships related to the safety of navigation
Otonom yüzey gemilerinin seyir güvenliği ile ilgili yasal yönleri
- Tez No: 938299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA VAR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Deniz Otonom Yüzey Gemilerinin (MASS) ilerlemesi, denizcilik sektöründe bir paradigma değişimini temsil ediyor ve verimlilik, maliyet düşürme ve güvenlikte potansiyel iyileştirmeler sunuyor. Ancak bu yenilik, özellikle navigasyon güvenliğiyle ilgili olarak önemli yasal ve düzenleyici zorluklar da sunuyor. Bu çalışma, UNCLOS, SOLAS ve COLREG'ler dahil olmak üzere mevcut uluslararası çerçeveler içindeki MASS'ın yasal etkilerini inceleyerek düzenleyici boşlukları ve potansiyel reformları belirliyor. İnsan hatasının azaltılması ve çevresel faydalar gibi otonom gemilerin avantajlarını araştırırken, siber güvenlik riskleri, sorumluluk sorunları ve güncellenmiş güvenlik standartlarına duyulan ihtiyaç gibi kritik endişeleri de ele alıyor. Tez, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) MASS'ı küresel nakliye düzenlemelerine entegre etme yaklaşımını daha da değerlendiriyor, MASS Kodunun devam eden gelişimini ve deniz hukukunun geleceği için etkilerini analiz ediyor. Sonuç olarak, bu araştırma, otonom gemilerin uluslararası sulara güvenli ve etkili bir şekilde entegre edilmesini sağlamak için yasal araçların uyarlanmasının gerekliliğini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
The advancement of Maritime Autonomous Surface Ships (MASS) represents a paradigm shift in the maritime industry, offering potential improvements in efficiency, cost reduction, and safety. However, this innovation also presents significant legal and regulatory challenges, particularly regarding the safety of navigation. This study examines the legal implications of MASS within existing international frameworks, including UNCLOS, SOLAS, and COLREGs, identifying regulatory gaps and potential reforms. It explores the advantages of autonomous vessels, such as reduced human error and environmental benefits, while also addressing critical concerns, including cybersecurity risks, liability issues, and the need for updated safety standards. The thesis further assesses the International Maritime Organization's (IMO) approach to integrating MASS into global shipping regulations, analyzing the ongoing development of the MASS Code and its implications for the future of maritime law. Ultimately, this research highlights the necessity of adapting legal instruments to ensure the safe and effective integration of autonomous ships into international waters