Kale (Gümüşhane, KD Türkiye) yöresinde yüzeylenen alt kretase karbonatlarındaki paleookyanusal kayıtların sedimantalojik ve jeokimyasal analizlerle incelenmesi
An investigation of the paleoceanographic records in lower cretaceous carbonates outcropping in the Kale region (Gümüşhane, NE Turkey) using sedimentological and geochemical analyses
  1. Tez No: 938298
  2. Yazar: YİĞİT DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kale (Gümüşhane) yöresinde geniş bir yayılım gösteren Alt Kretase karbonatları (Berdiga Formasyonu) Tetis Okyanusu'nun paleookyanusal koşullarının önemli arşivleri olarak kabul edilir. Alt Kretase kireçtaşlarına yönelik olarak gerçekleştirilen, mikrofasiyes, mikropaleontolojik ve jeokimyasal analizler sonucunda elde edilen bulgular, kireçtaşlarının çökelimini kontrol eden havzanın sedimanter evriminin ve paleookyanusal koşullarının ortaya konulmasına yönelik olarak değerlendirilmiştir. İncelenen Alt Kretase kireçtaşları, Ca98.98-99.70 Mg0.30-1.02(CO3) karakterlerine sahip olup, genel olarak düşük Mg-kalsit özelliği göstermektedir. δ13C ve δ¹⁸O değerleri ise sırasıyla, –1.31 ile 1.97‰ ve 5.54 ile –2.63‰ arasında değişmektedir. Toplam organik karbon (TOK) içerikleri ise %0.01 ile %0.04 arasındadır. Değişen oranlarda Co (
Özet (Çeviri)
The Lower Cretaceous carbonates (Berdiga Formation), widely distributed in the Kale (Gümüşhane) region, serve as valuable archives of the paleoceanographic conditions of the Tethys Ocean. Through microfacies, micropaleontological, and geochemical analyses of these limestones, sedimentary evolution of the basin and the paleoceanographic conditions that controlled their deposition have been investigated. The studied limestones are generally characterized by low Mg-calcite composition (Ca98.98-99.70 Mg0.30-1.02(CO3)) and show δ13C and δ¹⁸O values ranging from –1.31 to 1.97‰ and 5.54 to –2.63‰, respectively. Total organic carbon (TOC) contents vary between 0.01 and 0.04%. The limestones also contain varying amounts of trace elements such as Co, U, Mo, V, Ni, and Cu. Rare Earth Element (REE) content ranges from 1.76-20.66 ppm, and Y content varies between 0.30-6.60 ppm. Sedimentological findings indicate that the limestones can be divided into two main units: Unit 1 (Barremian-Hauterivian?) and Unit 2 (Apsiyen?). Unit 1, characterized by microfacies with abundant benthic foraminifera, represents a shallow marine, inner platform environment. Unit 2, overlying Unit 1 with a sharp contact, is characterized by microfacies assemblage's indicative of relatively deeper, open marine conditions. This suggests a significant change in the depositional environment and paleoceanographic conditions of the basin during the early Apsiyen. Moreover, the depositional environment was subject to fluctuations in oxygen levels and variable climatic regimes, alternating between semi-arid and semi-humid conditions.