Hizmet kalitesi ve motivasyonun tekrar gelme niyetine etkisi: Davraz Kayak Merkezi
The effect of service quality and motivation on the intention to come back: Davraz Ski Center
  1. Tez No: 938300
  2. Yazar: MUSTAFA KAMİL HAYTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ŞALVARCI TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Isparta'da bulunan Davraz kayak merkezinde kayak sporu turizmi her yıl büyümeye devam ediyor. Kayak popülasyonundaki artışın Isparta ilindeki kış turizmine olumlu etkileri olmasına rağmen, davraz kayak merkezi küçük kayak merkezleri arasında yer almakla beraber, Akdeniz ikliminin etkisi ile daha yüksek ılıman iklime sahip olması kayak sporunu ve turizmini gelişmesinde olumsuz etkilenmektedir. Kayak popülasyonunu artırmak ve insanların neden katıldığını yorumlamak için kayak faaliyetlerinde hizmet kalitesi, motivasyon ve tekrar ziyaret niyeti spor turizminde turistlerin davranışını açıklamada önemli faktörler olmuştur. Bu nedenle, motivasyonları ve hizmet kalitesini ölçmek için etkili uygulamaya dayalı olarak, hizmet kalitesi arasındaki ilişkileri araştırmak için servqual ve itme çekme motifi teorisi kullanılmıştır. Bu çalışmada Davraz kayak merkezine gelen kayakçılar ve snowboardcular için hizmet kalitesi, güdülümeler (motivasyonlar) ve tekrar ziyaret niyetleri ölçülerek incelenmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Ski sports tourism continues to grow every year at Davraz ski resort in Isparta. Although the increase in the ski population has positive effects on winter tourism in Isparta province, Davraz ski resort is among the small ski resorts, and its more temperate climate due to the effect of the Mediterranean climate has a negative impact on the development of ski sports and tourism. In order to increase the ski population and interpret why people participate, service quality, motivation and revisit intention in ski activities have been important factors in explaining the behavior of tourists in sports tourism. Therefore, based on the effective practice of measuring motivations and service quality, servqual and push pull motif theory were used to investigate the relationships between service quality. In this study, it was aimed to measure and examine the service quality, motivations and revisit intentions of skiers and snowboarders coming to Davraz ski resort.