Başlangıç zamanları farklı eşlenmiş alt ve üst çözümlerle verilen lineer olmayan diferensiyel denklemler için kuasilineerizasyon yöntemi
Quasilinearization method for nonlinear differential equations via coupled lower and upper solutions with initial time difference
  1. Tez No: 938311
  2. Yazar: MUSTAFA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında başlangıç zamanları farklı eşlenmiş alt ve üst çözümlerle birlikte verilen lineer olmayan başlangıç değer problemi (BDP)'nin yaklaşık çözümlerinin elde edilmesi amacıyla kuasilineerizasyon metodu (KLM) kullanılmıştır. Bu maksatla kullandığımız yöntemin hangi koşullar altında sonuç verebileceği test edilmiştir. Öncelikle lineer olmayan BDP'nin başlangıç zaman farklı verilen eşlenmiş alt ve üst çözümleri için karşılaştırma teoremi verilmiştir. Sonrasında KLM'deki konvekslik koşulu zayıflatılarak, verilen BDP'nin tek çözümüne yakınsayan ve de bu çözümü alttan ve üstten sınırlayan monoton fonksiyon dizileri teşkil edilmiştir. Ayrıca bu dizilerin başlangıç zaman farklı eşlenmiş alt ve üst çözümleri ile verilen lineer olmayan problemin tek çözümüne düzgün ve kuadratik olarak yakınsadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the quasilinearization method (QLM) is used to obtain approximate solutions of the given nonlinear initial value problem (IVP) through the usage of coupled lower and upper solutions with initial time difference. For this purpose, it is tested under which conditions the method we use can give results. First of all, the comparison results related to the coupled lower and upper solutions with initial time difference for the given nonlinear IVP are discussed. Then, by weakening the convexity assumption in the QLM, monotonic function sequences converging to the unique solution of the problem and bounding the solution from below and above have been established. It is also shown that these sequences converge uniformly and quadratically to the unique solution of the given nonlinear problem via coupled lower and upper solutions with the initial time difference.