Deneyimsel öğrenmeye dayalı STEM etkinliklerinin okul öncesi çocukların bilimsel süreç ve problem çözme becerileri üzerine etkisi
The impact of STEM activities based on experiential learning on scientific process and problem solving skills of preschool children
- Tez No: 938334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZCAN ÇIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
STEM eğitimi, okul öncesi eğitimde çocukların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alan becerisi öğrenmesinin temelini oluşturmada ve temel becerilerin öğrenilmesine katkı sağlamada önemli bir rol oynar. Çocukların yaşantılarından yola çıkarak oluşturulan etkinlikler çocukların gelişimi için önemli bir fırsat sunmaktadır. Buradan hareketle deneyimsel öğrenmeye dayalı STEM etkinliklerinin okul öncesi çocukların bilimsel süreç ve problem çözme becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışma yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Veriler 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Tokat il merkezinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık 62 çocuktan toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınarak düzenlenen deneyimsel öğrenmeye dayalı STEM etkinlikleri içeren bir eğitim programı araştırmacı tarafından 8 hafta süresince haftada iki gün olmak üzere toplam 16 oturumda uygulanmıştır. Uygulanan programın etkinliğini görmek amacıyla uygulanan Bilimsel Süreç Becerileri Testi (BSBT) ve Problem Çözme Becerileri Ölçeğinden (PÇBÖ) elde edilen değerler Bağımsız t testi, Bağımlı t testi ve ANCOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, deney grubundaki çocukların Bilimsel Süreç ve Problem Çözme Becerileri puanlarının, kontrol grubundaki çocukların puanlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STEM education plays a significant role in establishing the foundation for preschool children's acquisition of skills in science, technology, engineering, and mathematics, as well as contributing to the development of basic competencies. Activities designed based on children's experiences offer valuable opportunities for their developmental growth. From this standpoint, the impact STEM activities based on experiential learning principles on preschool children's scientific process skills and problem-solving abilities was investigated. This study employed a quasi-experimental design. Data were collected from 62 preschool children aged 60–72 months attending educational institutions in the central district of Tokat during the 2023–2024 academic year. An educational program comprising experiential STEM activities, developed by the researcher and refined through expert opinions, was implemented by the researcher across 16 sessions over eight weeks, with two sessions per week. To evaluate the program's effectiveness, scores obtained from the Scientific Process Skills Test (SPST) and Problem-Solving Skills Scale (PSSS) were analyzed using independent t-tests, dependent (paired) t-tests and ANCOVA. Results indicated that children in the experimental group scored significantly higher on measures of scientific process and problem-solving skills compared to children in the control group.