Yalın yönetim uygulamalarında yalın liderliğin motivasyon ve verimlilik üzerindeki etkisi: Ambalaj endüstrisinde bir uygulama
- Tez No: 938345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yalın yönetim uygulamalarının bir parçası olan yalın liderliğin, motivasyon ve verimlilik üzerindeki etkisinin araştırıldığı bu çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Yalın liderlik tarzının çalışanların motivasyonunu ve iş verimliliğini nasıl etkilediği ölçülmüştür. Ayrıca, Kaizen uygulamalarının bu ilişki üzerindeki rolü incelenmiş, motivasyonu ve iş verimliliğini nasıl etkilediğini anlamaya yönelik katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the effect of lean leadership, which is a part of lean management practices, on motivation and productivity was investigated, survey method was used. How lean leadership style affects employee motivation and work productivity was measured. In addition, the role of Kaizen practices on this relationship was examined and a contribution was made to understand how it affects motivation and work productivity.