Metal iyon katkılı hidroksiapatit ve kitosan içeren silikon kauçuk soket astarının üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of silicone rubber socket lining containing metal ion doped hydroxyapatite and chitosan
  1. Tez No: 938354
  2. Yazar: MOHAMMAD SHARIF WAHEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere silikon kauçuk matrisli, hidroksiapatit (HA) ve çeşitli katkı maddeleri (Zn, Mg, Sr, Ag ve kitosan) içeren polimer kompozitler hazırlanmış ve bu kompozitlerin mekanik, fiziksel, mikroyapısal ve antibakteriyel özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çekme testleri, katkıların kompozitin mekanik performansını etkilediğini ve özellikle Zn, Sr ve Ag katkılı numunelerde mekanik dayanımın arttığını göstermiştir. Yoğunluk ve su emme testleri, katkıların yapısal bütünlüğü artırarak düşük su emme değerleri sağladığını ortaya koymuştur. Antibakteriyel testlerde, özellikle Ag katkılı numune (K6), gram negatif E. Coli ve gram pozitif S. Aureus bakterilerine karşı en yüksek antibakteriyel etkinliği göstermiştir. Sonuçlar, metal iyon katkılarının kompozitin biyouyumluluk ve fonksiyonel özelliklerini iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, metal iyon katkılı hidroksiapatitlerin polimer matrislere entegre edilmesinin, biyomedikal uygulamalar için yenilikçi malzemeler geliştirilmesi adına etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, in this study, polymer composites with a silicone rubber matrix containing hydroxyapatite (HA) and various additives (Zn, Mg, Sr, Ag, and chitosan) were prepared and their mechanical, physical, microstructural, and antibacterial properties were thoroughly investigated. Tensile tests demonstrated that the additives significantly influenced the mechanical performance of the composites, with Zn, Sr, and Ag-doped samples exhibiting enhanced mechanical strength. Density and water absorption tests revealed that the additives improved structural integrity, resulting in lower water absorption values. In antibacterial tests, particularly the Ag-doped sample (K6) showed the highest antibacterial activity against gram-negative E. Coli and gram-positive S. Aureus bacteria. The results revealed that metal ion additives improved the biocompatibility and functional properties of the composites. This study highlights that the integration of metal ion-doped hydroxyapatite into polymer matrices is an effective approach for developing innovative materials for biomedical applications.