Analytical solution for potential flow around a rotating sphere and comparison with CFD
Dönen bir küre etrafında potansiyel akış için analitik çözüm ve CFD ile karşılaştırılması
- Tez No: 938353
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir küre etrafında başlangıçta tekdüze bir hız akışında sıkıştırılamaz sabit bir potansiyel için üç boyutlu bir analitik çözüm türetildi, iki tür küre hareketi incelendi: geçiş ve dönme, birinci türde küre yalnızca geçiş yoluyla hareket ediyor, dönmüyor, iki duruma ayrılabilir: küre akışkan hareketi ile aynı yönde hareket ediyor ve küre akışkan hareketi yönünün tersine hareket ediyor, ikinci tipte küre sadece dönüyor, geçişli olarak hareket etmiyor, dönüyor Akış hareketine göre iki duruma ayrılabilir: Kürenin akış yönüne paralel kendi ekseni etrafında döndüğü uzunlamasına dönüş ve kürenin akış yönüne dik olan ekseni etrafında döndüğü enine dönüş. akışın yönü. Geçişli olarak hareket eden küre etrafındaki akışı analiz etmek için bağıl hız kavramı kullanıldı. Boyuna dönen küre etrafındaki akışı analiz etmek için, kürenin ekvator düzleminde akışkanın çevresel hızının bir formülü bulunur ve daha sonra bir yaklaşım olarak tüm küreye genelleştirilir. Enine dönen küre etrafındaki akışı analiz etmek için hızların süperpozisyon prensibi kullanılmış, durma noktaları tespit edilip analiz edilmiş, ekvatordaki basınç dağılımı hesaplanıp deneysel ve CFD sonuçlarıyla karşılaştırılmış, kaldırma katsayısı hesaplanıp karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlarla uyumlu olarak düşük spin faktörlerinde C_p ve C_L için iyi bir uyum bulunmuş, yüksek spin faktörlerinde ise viskoz etkiler ve girdap oluşumu nedeniyle sonuçlar farklılık göstermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
A three-dimensional analytical solution was derived for an incompressible steady potential at an initially uniform velocity flow around a sphere, two types of sphere movement were studied: transitional and rotational, in the first type the sphere is moving transitionally only, it's not rotating, it can be divided into two cases: the sphere is moving at the same direction of the fluid motion and the sphere is moving against the direction of the fluid motion, in the second type the sphere is rotating only, it's not moving transitionally, it's rotation with respect to the flow motion can be divided into two cases: a longitudinal rotation where the sphere is rotating around its axis which is parallel to the direction of the flow and a transversal rotation where The sphere is rotating around its axis which is perpendicular to the direction of the flow. The concept of relative velocity was used to analyze the flow around the transitionally moving sphere. To analyze the flow around the longitudinally rotating sphere, A formula of the circumferential velocity of the fluid is found at the equatorial plane of the sphere and then generalized to the whole sphere as an approximation. The superposition principle of velocities was used to analyze the flow around the transversely rotating sphere, the stagnation points were detected and analyzed, the pressure distribution at the equator was calculated and compared with the experimental and CFD results, and the lift coefficient was calculated and compared with the experimental results and a good agreement for C_p and C_L was found at low spin factors, at high spin factors the results begin to diverge due to the viscous effects and eddy formation.