Toplumda yaşayan yaşlılarda ikili görev içeren farklı egzersiz eğitimlerinin kognitif düzey ve fiziksel parametreler üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparing the effects of two different type of dual task exercise training on cognitive level and physical parameters in community dwelling older adults
  1. Tez No: 938373
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşlanma, bilişsel ve fiziksel fonksiyonların azalmasına, düşme riskinin artmasına ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yaşlı kadınlarda bilişsel fonksiyon, düşme riski, düşme korkusu ve fiziksel performans üzerine senkronize ve sıralı olarak uygulanan iki farklı kombine fiziksel-bilişsel egzersizin etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya katılan 65 yaş ve üzeri 36 kadın, Senkronize EG (yaş ortalması 69.16 ± 4.88 yıl) ve Sıralı EG (yaş ortalaması 69.27 ± 3.76 yıl) olmak üzere randomize iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup, 12 hafta boyunca haftada iki kez egzersiz yapmıştır. Bilişsel fonksiyonlar Mini-Mental Durum Testi (MMSE) ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ile; fiziksel performans ise Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Otur-Kalk Testi (30SCS) ve adım testi gibi çeşitli yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aging leads to a decline in cognitive and physical functions, an increased risk of falls, and a decrease in quality of life. The aim of this study is to compare the effects of two different combined physical-cognitive exercises, applied synchronously and sequentially, on cognitive function, fall risk, fear of falling, and physical performance in older women. A total of 36 women aged 65 and older were randomly divided into two groups: the Synchronized Exercise Group (mean age 69.16 ± 4.88 years) and the Sequential Exercise Group (mean age 69.27 ± 3.76 years). Both groups exercised twice a week for 12 weeks. Cognitive functions were assessed using the Mini-Mental State Examination (MMSE) and the Montreal Cognitive Assessment (MoCA); physical performance was evaluated with tools such as the Berg Balance Scale (BBS), the Timed Up and Go Test (TUG), the 30-Second Chair Stand Test (30SCS), and the Step Test.