Ortognatik cerrahide hipotansif anestezinin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hypotensive anesthesia on cognitive functions in orthognathic surgery
- Tez No: 938372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZZEZ SÜZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ortognatik cerrahi, çene-yüz bölgesindeki dentofasiyal deformitelerin düzeltilmesinde sıkça kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Ancak, bu operasyon sırasında kanama komplikasyonları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, kanama miktarını azaltmak ve kan transfüzyonu ihtiyacını en aza indirmek için çeşitli teknikler araştırılmıştır. Kontrollü hipotansif anestezi bu tekniklerden biridir ve cerrahi işlem sırasında kan basıncını düşürerek kanamanın kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Ancak, bu durum beyin, böbrekler ve kalp gibi hayati organlarda doku iskemisine ve sinir sisteminin inhibisyonuna neden olabilir. Bu çalışmada, kontrollü hipotansif anestezinin serebral oksijenizasyon ve kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. 16 kadın ve 16 erkek olmak üzere 17 ve 44 yaşları arasında Le Fort I cerrahisi ve bimaksiller ortognatik cerrahi uygulanacak toplam 32 genç erişkin hasta üzerinde yapılan bu çalışmada, işlem öncesi ve sonrasındaki 10.gün,1.ay ve 3.ay kontrollerinde kognitif fonksiyon düzeyleri MMSE (Mini Mental State Examination) testi ile değerlendirilmiştir, operasyon öncesinde hastaların stres düzeylerini belirlemek için APAİS testi uygulanmıştır. Operasyon sırasında hastaların kan basıncı verileri kaydedilmiş ve serebral satürasyonları NIRS (INVOS™ 5100C Regional Oximeter) cihazı ile izlenmiştir. Sonuçlar kontrollü hipotansif anestezinin hastaların serebral oksijenizasyonunu etkilemediğini ve kognitif fonksiyonlarda anlamlı bir azalmaya neden olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is a surgical procedure commonly used to correct dentofacial deformities in the maxillofacial region. However, bleeding complications can occur during this operation. Therefore, various techniques have been investigated to reduce the amount of bleeding and minimize the need for blood transfusion. Controlled hypotensive anesthesia is one of these techniques and helps to control bleeding by lowering blood pressure during the surgical procedure. However, this may cause tissue ischemia and inhibition of the nervous system in vital organs such as the brain, kidneys and heart. In this study, the effects of controlled hypotensive anesthesia on cerebral oxygenation and cognitive functions were investigated. In this study of 32 young adult patients (16 females and 16 males) between the ages of 17 and 44 years who were to undergo Le Fort I surgery and bimaxillary orthognathic surgery, cognitive function levels were evaluated with the Mini Mental State Examination (MMSE) test before and 10 days, 1 month and 3 months after the procedure, and the APAIS test was applied to determine the stress levels of the patients before the operation. During the operation, blood pressure data were recorded and cerebral saturation was monitored with NIRS (INVOS™ 5100C Regional Oximeter). The results show that controlled hypotensive anesthesia does not affect patients' cerebral oxygenation and does not cause a significant decrease in cognitive function.