Accurate human face localization in 3D for humanoid robot vision
İnsansı robot görüşü için 3D'de doğru insan yüzü lokalizasyonu
- Tez No: 938437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB ABDALLA MOHAMED ELAFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsan konumlarının güvenilir üç boyutlu lokalizasyonu, robotlar, sürücüsüz arabalar, güvenlik ve insan-bilgisayar etkileşimleri dahil olmak üzere çok sayıda bilgisayarlı görme uygulamasında çok önemlidir. Bu tez, Arsalan'ın göz teması kurma becerisini geliştirecek ve görüş alanındaki bireylerle sürekli bağlantı kurabilmesini sağlayacak bir stereo görüş sisteminin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Sistem, doğru açı hizalaması için servo motorlarla kalibre edilmiş iki pan kameranın yanı sıra iki özdeş USB kamera tarafından çekilen resimlerden derinlik bilgisi çıkarmak için insan binoküler görme ilkelerini kullanıyor. Prosedür, fotoğraf çekmeyi, yüzleri tespit etmeyi, kameralar arasındaki yüz sayılarını karşılaştırmayı ve 3 boyutlu yerelleştirme yapmayı gerektirir. Temel hedefler insanlarla göz teması kurmak, yaklaşık konumlarını tahmin etmek ve kesin yerlerini doğru bir şekilde belirlemektir. Metodolojik gelişmeler, yerelleştirme doğruluğunu önemli ölçüde artırdı, hataları azalttı ve güvenilirliği artırdı. Bu iyileştirmeler, daha duyarlı ve sezgisel insan-bilgisayar etkileşiminin önünü açarak bilgisayarlı görme teknolojisinin daha geniş bir alanına katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Reliable three-dimensional localization of human locations is crucial in numerous computer vision applications, including robots, self-driving cars, security, and human-computer interactions. This thesis focuses on developing a stereo vision system to improve Arsalan's eye contact abilities and enable continuous connection with individuals in his range of view. The system employs human binocular vision principles to extract depth information from pictures captured by two pan cameras calibrated with servo motors for accurate angle alignment, as well as two identical USB cameras. The procedure entails taking photos, detecting faces, comparing face counts among cameras, and doing 3D localization. The basic goals are to keep eye contact with people, estimate their approximate locations, and correctly establish their precise places. Methodological advancements have substantially enhanced localization accuracy, lowering mistakes and boosting reliability. These improvements pave the way for more responsive and intuitive human-computer interaction, adding to the larger area of computer vision technology.