Siber hijyen düzeyini artırmaya yönelik oyunlaştırma modelinin kullanımı
The use of gamification model to increase the level of cyber hygiene
  1. Tez No: 938436
  2. Yazar: FEYZANUR KARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE AYSUN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Siber saldırıların sayısının ve karmaşıklığının giderek artması, kurumların siber güvenlik risklerine yönelik yönetim stratejilerini sürekli olarak uyarlamalarına neden olmaktadır. Temel bir risk azaltma politikası olarak kuruluşlar, siber saldırılar ve ilgili savunmalar konusunda farkındalığı artırmak için çalışanlarına yönelik profesyonel eğitim kursları düzenlemektedir. Ciddi oyunlar, oyuncuların oyun yoluyla siber güvenlik kavramlarını öğrendikleri ve uyguladıkları eğlenceli bir ortam sağlayarak, eğitim odaklı veya bilgisayar tabanlı güvenlik eğitimini tamamlayabilecek yeni bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, siber hijyen kavramı ele alınmış, kullanıcı davranışlarını geliştirmeye ve siber hijyen düzeyini artırmaya yönelik alışkanlıklar kazanmalarını teşvik edecek bir oyun tasarlanmıştır. Bu amaca yönelik web tabanlı geliştirilen ciddi oyunun siber hijyen kavramını anlaşılır kılması ve oyuncularda belirli davranışları geliştirmesi amaçlanmaktadır. Tasarlanan ciddi oyun, siber saldırıya uğramış kişilerin savunucusu rolündeki oyunculara siber güvenlik saldırılarına uğramadan önce sahip olmaları gereken hijyen düzeyi ve savunma adımları hakkında bilgi edindikleri aktif bir öğrenme ortamı sağlar.
Özet (Çeviri)
The increasing number and sophistication of cyber-attacks is causing organisations to continuously adapt their management strategies for cyber security risks. As a basic risk mitigation policy, organisations organise professional training courses for their employees to raise awareness of cyber attacks and related defences. Serious games have emerged as a new approach that can complement education-oriented or computer-based security training by providing a fun environment where players learn and apply cyber security concepts through gameplay. In this study, the concept of cyber hygiene is discussed and a game is designed to encourage users to develop habits to improve their behaviour and increase their cyber hygiene level. The serious web-based game developed for this purpose is intended to make the concept of cyber hygiene understandable and to develop certain behaviours in players. The designed serious game provides an active learning environment where players in the role of defender of cyber-attacked people learn about the hygiene level and defence steps they should have before being attacked by cyber security attacks.