Enhancing the efficacy of epicatechin gallate through single-walled carbon nanotube
  1. Tez No: 938466
  2. Yazar: FOUZIYAH MOHAMMED ABDULRAHMAN BIN ISMAEIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN EMİŞOĞLU KÜLAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tek duvarlı karbon nanotüpler (SWNT'ler), üstün elektronik, mekanik ve yapısal özellikleri nedeniyle çeşitli uygulamalar için büyük bir potansiyel taşımaktadır. Özellikle; SWNT'lerin ilaç salınımının hızını ve yerini kontrol edebildiği, etkinliği artırdığı ve yan etkileri en aza indirdiği ilaç taşıma sistemlerinde (DDS) kullanılması önemli bir uygulama,alanıdır. Bu çalışma, epikateşin gallat (ECG) molekülleri ile SWNT'ler arasındaki moleküler etkileşimleri moleküler dinamik (MD) simülasyonları yoluyla incelemektedir. Kusursuz SWNT'ler ve nanodeliklerle modifiye edilmiş olmak üzere iki sistem analiz edilmiştir: Beş ECG molekülü, davranışlarını incelemek amacıyla rastgele her iki sistemin yüzeylerine yerleştirilmiştir. ECG molekülleri ile SWNT yüzeyleri arasındaki etkileşimler, esas olarak ECG'nin aromatik halkaları ile nanotüp yüzeyi arasındaki kovalent olmayan π-π etkileşimi ile yönlendirilmiştir. ECG'nin aromatik grupları (A, B, D) ile SWNT yüzeyi arasındaki mesafe ölçüm sonuçları, A ve B gruplarının birbirine daha yakın olduğunu ve bu durumun daha güçlü bir bağlanma durumunu gösterdiğini, D grubunun ise daha hareketli olduğunu ve daha zayıf etkileşimler sergilediğini göstermiştir. Nanodelik eklenmesi, etkileşim dinamiklerini önemli ölçüde değiştirerek daha heterojen bir etkileşim ortamı oluşturmuştur. Bazı ECG molekülleri nanodelik etrafında kararlı bağlanma gösterirken, diğerleri SWNT'nin kusursuz bölgelerinde artan hareketlilik sergilemiştir. Bu sonuçlar, nanodeliklerin eklenmesi gibi yapısal modifikasyonların, SWNT sistemlerindeki moleküler etkileşimleri optimize etmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Bu, bağlanmayı iyileştirerek ve moleküler difüzyonu kontrol ederek ilaç taşıma, algılama ve kataliz gibi alanlarda potansiyel uygulamalara sahip olup, nihayetinde SWNT tabanlı teknolojilerin ilerlemesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Single-walled carbon nanotubes (SWNTs) hold great promise for various applications due to their exceptional electronic, mechanical, and structural properties. One particularly important application is their use in drug delivery systems (DDS), where SWNTs can control the rate and location of drug release, improving efficacy and minimizing side effects. This study explores the molecular interactions between epicatechin gallate (ECG) molecules and SWNTs through molecular dynamics (MD) simulations. Two systems were analyzed: pristine SWNTs and SWNTs modified with nanoholes. Five ECG molecules were randomly placed on the surfaces of both systems to examine their behavior. The interactions between ECG molecules and SWNT surfaces were primarily driven by non-covalent π-π stacking between ECG's aromatic rings and the nanotube surface. The distance measurement results obtained from the aromatic groups (A, B, D) of ECG and the SWNT surface showed that groups A and B were as necessary being closer to each other, which indicated a stronger binding state, while group D displayed tendency to more mobility and weaker interactions. The addition of a nanohole significantly altered the interaction dynamics, creating a more heterogeneous interaction environment. Some ECG molecules exhibited stable binding near the nanohole, while others displayed increased mobility in the pristine regions of the SWNT. These results suggest that structural modifications, such as the introduction of nanoholes, could be used to optimize molecular interactions in SWNT systems. This has potential applications in drug delivery, sensing, and catalysis by improving binding and controlling molecular diffusion, ultimately advancing SWNT-based technologies.