Investigation of anti-cancer activities of CAR-t cells against primary glioblastoma cells
CAR-t hücrelerinin primer glioblastoma hücrelerine karşı anti-kanser aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 938468
  2. Yazar: YASİN AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gliomalar nörobilimde, birincil beyin kanserinin en yaygın türüdür. Astrositler, oligodendrositler ve sinir hücrelerini destekleyen ependimal hücreler dahil olmak üzere beyin hücrelerinden kaynaklanırlar. Gliomlar histolojik özelliklerine göre altı tipe ayrılabilir; aralarında derece IV glioma olarak sınıflandırılan glioblastoma multiforme (GBM), en yaygın malign primer beyin tümörüdür. Merkezi sinir sisteminde en bol hücre tipi olan astrositlerden kaynaklanan GBM, oldukça agresiftir ve son derece olumsuz bir prognoza sahiptir. Mevcut tedavi seçenekleri tipik olarak cerrahiyi takiben kemoterapi veya radyoterapiden oluşur ve 2 yıllık hasta sağkalım oranı %30'dan azdır. Radyoterapi ve/veya kemoterapiyi içeren kombinatoryal stratejileri optimize etme girişimlerinde çeşitli çalışmalar yapılırken, bu tedavilerin yarattığı olumsuz klinik sonuçlar sebebiyle yeni ve daha etkili tedaviler geliştirmeye ihtiyaç vardır. Ancak bu ihtiyacı karşılamak için oluşturulan Kimerik Antijen Reseptör (Chimeric antigen receptor, CAR) sentezleyen T hücre terapileri birden fazla mekanik içermekle beraber kanserin genel patogenezini tetikler. Hedef antijenlerin aşağı regülasyonu veya mutasyonunda kanser hücrelerinde yaygın olarak gözlenir ve antijen kaybına sebep olur. Bu durumun önüne geçebilmek için Glioblastoma belirteci olan GD2 antijenine hedefli anti-GD2 CAR-T hücreleri ve Adaptör başlıklı CAR tasarımı ile anti-tümör etkinliklerinin in vitro araştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gliomas are the most common type of primary brain cancer in neuroscience. They originate from brain cells, including astrocytes, oligodendrocytes, and ependymal cells, which support nerve cells. Gliomas can be classified into six types based on their histological characteristics, with glioblastoma multiforme (GBM), classified as grade IV glioma, being the most common malignant primary brain tumor. GBM, which originates from astrocytes, the most abundant cell type in the central nervous system, is highly aggressive and has a very poor prognosis. Current treatment options typically consist of chemotherapy or radiotherapy following surgery, with a 2-year patient survival rate of less than 30%. While various studies have been conducted to optimize combinatorial strategies involving radiotherapy and/or chemotherapy, the adverse clinical outcomes of these treatments necessitate the development of new and more effective therapies. However, Chimeric Antigen Receptor (CAR) T-cell therapies, designed to meet this need, involve multiple mechanisms and can trigger the general pathogenesis of cancer. The downregulation or mutation of target antigens, commonly observed in cancer cells, leads to antigen loss. To address this issue, anti-GD2 CAR-T cells targeting the GD2 antigen, a glioblastoma marker, and the design of adaptor-headed CARs were investigated in vitro for their anti-tumor efficacy.