Sağlık yönetimi öğrencilerinin etik değerler ile öz disiplin algıları arasındaki ilişkilerinin incelenmesi: Gümüşhane Üniversitesi örneği
Examination of the relationship between health management students' ethical values and self-discipline perceptions: Gümüşhane University case
- Tez No: 938469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sağlık yönetimi öğrencileri sağlık kurumlarının yönetimi ve planlamasında gerekli bilgi ve becerileri edinerek mesleki yeterlilik kazanmayı hedefleyen bir eğitim sürecinden geçerler. Bu süreç çalışma koşullarına uyum sağlama, disiplinli çalışma ve öz disiplin geliştirme gibi önemli becerilerin gözlendiği bir dönemdir. Öz disiplin öğrencilerin görevlerini etkili ve zamanında yapmalarını sağlar ve bu becerilerin mesleki yaşamlarına olumlu yansımasına katkıda bulunur. Etik değerler ise öğrencilerin doğru ile yanlış arasında seçim yapmalarını, toplumsal kurallara saygı göstermelerini ve bu değerlerin eğitim yaşamlarını nasıl etkilediğini anlamalarını sağlar. Bu çalışmanın amacı Gümüşhane Üniversitesi sağlık yönetimi öğrencilerinin etik değerler ile öz disiplin algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada sağlık yönetimi öğrencilerinin etik değerler ile öz disiplin algıları arasındaki karşılıklı ilişkiler nicel araştırma yöntemleri ile analiz edilecektir. Katılımcılar anketler yoluyla etik değerler ve öz disiplin algılarına ilişkin veri sağlayacak ve bu veriler istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilecektir. Çalışmanın bulguları sağlık yönetimi öğrencilerinin etik değerler ile öz disiplin algıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ve bu iki kavramın birbirini nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu bulgular sağlık yönetimi eğitim programlarının iyileştirilmesine katkıda bulunmayı ve öğrencilerin etik değer ve öz disiplin düzeylerinin artırılmasına yönelik somut öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın analizinde T-testi, ANOVA ve korelasyon analizi yöntemleri kullanılacaktır. Araştırma sonuçlarının öz disiplin ile etik değerler arasında anlamlı bir ilişki ortaya koyması beklenmektedir. Bu çalışma etik değerler ile öz disiplinin bağımsız faktörler olarak değerlendirilemeyeceğini, aksine birbirini tamamlayan ve güçlendiren iki kavram olarak ele alınabileceğini göstermektedi
Özet (Çeviri)
Health management students go through an educational process that aims to gain professional competence by acquiring the necessary knowledge and skills in the management and planning of health institutions. This is a period in which important skills such as adaptation to working conditions, disciplined work and self-discipline development are observed. Self-discipline enables students to perform their tasks effectively and on time and contributes to the positive reflection of these skills on their professional lives. Ethical values, on the other hand, enable students to choose between right and wrong, respect social rules and understand how these values affect their educational lives. The aim of this study is to examine the relationship between ethical values and self-discipline perceptions of Gümüşhane University health management students. In the study, the mutual relationships between ethical values and self-discipline perceptions of health management students will be analyzed with quantitative research methods. Participants will provide data on ethical values and self-discipline perceptions through questionnaires and these data will be analyzed using statistical methods. The findings of the study aim to reveal whether there is a significant relationship between ethical values and self-discipline perceptions of health management students and how these two concepts affect each other. In addition, these findings aim to contribute to the improvement of health management education programs and to provide concrete suggestions for increasing students' ethical values and self-discipline levels. T-test, ANOVA and correlation analysis methods will be used in the analysis of the study. The results of the study are expected to reveal a significant relationship between self-discipline and ethical values. This study shows that ethical values and self-discipline cannot be considered as independent factors, but rather as two concepts that complement and strengthen each other.