17 Ağustos deprem felaketinin Sakarya ilinde spora etkileri
17 th August earthquake and its influences upon the sports in Sakarya
  1. Tez No: 93847
  2. Yazar: OĞUZ OLCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA BAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Sakarya ili, Marmara Bölgesi içinde yer alan 627.909 nüfuslu spor açısından başarılı illerimizden birisidir. Sporcu potansiyeli bakımından çok büyük basanlara imza atmış sporcular yetiştirmiştir. ti birinci derece deprem bölgesi içinde, fay üzerinde tehlikeli bir bölgede yer almaktadır. 17 ağustos 1999 tarihinde büyük bir doğal afetle karşı karşıya kalıp, depremle birlikte sarsılmış, bütün dengeler alt üst olmuştur.“Deprem, yeryüzünün içinde biriken elastik deformasyon enerji plakalarının kırılma direncini aşması sonucunda, plakaların kırılması ve kırılmanın meydana getirdiği dalgaların yeryüzünde oluşturduğu titreşim hareketi”olarak tanımlanır. Etkisi çok büyüktür. Deprem her türlü dengeyi bozduğu gibi spor faaliyetlerini de etkilemiştir. Yapılan bütün il içi, ulusal, uluslar arası müsabakalar da sekteye uğramıştır. Sakaryalı sporcuların sayısıyla bağlantılı olarak katılım oranı ve aldıkları derece sayısı düşüşe geçmiştir. Sadece il dışmdan atamalarla gelen memurlar ve üniversiteye gelen öğrenciler sayesinde hakem ve sporcu sayısında artış gözlenmiştir. Bütün bu faaliyetler ve sayısal karşılaştırmalara değinilmiştir. Tesis olarak il, kapalı spor tesisi açısından fazla iç açıcı bir duruma sahip değildir. Açık spor tesisi bakımından ise zengin görünmektedir. Depremle birlikte açık ve kapalı bütün tesislerde hasar oluşmuş, dolayısıyla faaliyetler engellenmiştir. Sakarya ili gibi Erzincan ili de aynı felaketle karşı karşıya kalmış ve sonuçlarına katlanmıştır. Bu ilin faaliyetlerinden de örneklemeler alınmıştır. Sportif açıdan her iki ilin karşılaştırılması yapılarak toparlanma süreleri arasındaki oranlamalar alınmıştır. Her türlü kötü duruma karşı Sakarya ili faaliyet yüzdelerini arttırmaya çalışmakta, en kısa zamanda toparlanıp eskisinden daha iyi bir konuma gelmeye çalışmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY 17 Th August Earthquake And its İfluences Upon The Sports tn Sakarya The province of Sakarya, with a population of 627.909, is on of the most outstanding provinces, especially in terms of sport activities, in the region of Marmara. As for as sport is concerned, the province has trained many a sportmen, especially in football. Sakarya, locatedin a first degree earthquake region, lies along a way risky fault. August 17 th, 1999 was the time when all the people living in the province were shaken by a dreadful and disastrous earthquake. İn the wake of quake, there was a complete disorder and confusion. The earthquake can be defined as“ a sudden shaking of the earth's surface”The quake not only destroyed the province but also impeded the sports activities, bath local and national and international. Therefore, the number and participation of the sportmen in the activities have decreased. Recently, there has been an increase in the number of civil cervants and referees appointed from order cities and university student. ( All these activities and numerical companions were dealt with) As for the sports facilities, Sakarya does not have a pleasant covered sports facility, but it has a wealth of open sports facilities. As a result of the quake, all the facilities were destroyed and the activities have been hindered like Sakarya, the province of Erzincan once encountered similar disaster and endured the result. Some samples have been conveyed from that cty. By making comparisons between the two provinces in terms of sports, their recovery rates have been shown. Despite all the unfavounable circumstances Sakarya has been endearouring to increase it's activity percentage and to become better than the past. VIII