18 Ağustos
  1. Tez No: 121827
  2. Yazar: TANER YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET 1999 yılında meydana gelen ve binlerce insanımızın ölümüne onbinlercesinin yaralanmasına yol açan Marmara Depremi, bu yüzyılın en korkunç ve en can alıcı doğal afeti olmuştur. Depremin yıkıcılığı sadece ülkemizde değil bütün dünyada geniş yankı uyandırmış, tüm dünyadan birçok yardım kuruluşu ülkemize gelerek hem acil kurtarma, hem de daha sonrasında çeşitli faaliyetlerde bulunarak yaraların sarılmasında etkin rol oynamışlardır. Ülkemizdeki birçok sivil toplum örgütü çeşitli kuruluşlarla birlikte şimdiye dek görülmemiş bir özveriyle çalışarak depremzede diye tabir edilen vatandaşlarımızın yardımına koşmuşlardır. O günlerde televizyonların deprem bölgesinden geçtiği görüntüler tüm ülkeyi yasa boğarken, felaketin boyutlarını da gözler önüne sermiştir. Bu tez çalışması ve belgesel film, insanlığın iradesi dışında gelişen doğal afetin yani ülkemizde yaşanan deprem feleketinin sonrasında bu trajediyi yaşamış insanların ayakta kalma mücadelesinin yaratıcı bağlamda ele alınması ve diğer yandan deprem sonrasında oluşan yetersiz yaklaşımların sorgulanmasını konu alır... IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Marmara Earthquake in 1999, is the most tragic disaster happened in the twentieth century, which caused thousands of deaths and ten thousands of injuries. The destruction of the earthquake had not only effect the Turkish people, but also created a shared sorrow all around the world. Many emergence aid teams from all over the world came to the most harmed sites and participated to rescuing the people form the collapsed buildings and recreational activities to make life easier for the survivors. Many Turkish civil organizations worked together with the other foundations and the people devoted themselves to help the survivors with the sacrifice has not been faced before in Turkey. During these days, the on line news by national television channels from the earthquake zone created a national mourning and showed the dimensions of the disaster. The thesis study and documentary film is based on the struggle of the survivors and questioning the inefficiency of the aids afterwards. The aim of this study is to record the results of a natural disaster beyond the control of the human conscious and to search a creative language to show it to the public.