Darıca Beldesinde deprem önce ve sonrası dini ve sosyal hayat
Religious ve social life before and after earthquake in Darıca institute
  1. Tez No: 126443
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÜNSÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET ÜNSÜR, Muhammet Ali: Darıca Beldesinde Deprem Öncesi Ve Sonrası Dini Ve Sosyal Hayat, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Danışman Prof. Dr. Münir Koştaş, Ankara 2003, 136 sayfa. Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. 17 Ağustos 1999 Marmara depremi felaketin meydana geldiği bölgede yaşayan insanlar için bir dönüm noktası olmuştur. Maddi ve manevi yıkımların yaşandığı bu olayda insanlar hayat düzenlerini kaybetmiştir. Deprem sıkıntılarının yaşandığı zamanlarda insanlar dine karşı ilgi ve alakalarını yoğunlaştırdıkları görülmüştür. Araştırma Darıca beldesinide sarsan bu olayın insanların dini ve sosyal yaşayışlarına etkisini açıklamayı amaçlamıştır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, problemi ve veri toplamada kullanılan teknikler belirtilmiştir. Birinci bölümde bir tabiat olayı olarak deprem ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bölümde din sosyolojisinin konusu olan sosyal değişme ve din kavramları işlenmiştir. Ayrıca din ve deprem ilişkisi yine bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde araştırmanın yapıldığı yer olan Darıca beldesi ile ilgili olarak fiziki, demografik, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmamızın bulgular kısmının değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Depremin dini ve sosyal hayata dair etkileri tablolar halinde yorumlarla desteklenerek verilmiştir. 122
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÜNSÜR, Muhammet Ali: Religious and Social Life before and after earthquake in Darıca Municipality. Ankara University Social Sciences Institute, Advisor Prof. Dr. Münir Koştaş, Ankara 2003, 136 pages. This thesis consists of introduction and three sections. 17th August 1999 was a turning point for those people living in the are where Marmara Earthquake happened. In this disaster where material and moral destruction was experienced, people lost their life styles. It is observed that while difficulties of the earthquake were experienced, their interest in the religion intensified. This paper aimed at determining effect of this disaster which also influenced Darıca Municipality, on religious and social lives of the local people. In Introduction, subject matter, purpose, problem and data collection methods of the thesis are given. In the first chapter, information was given on the earthquaek as a natural event. In this section social change and religious concepts are discussed as topics of religious sociology. In addition, relationship between the religion and earthquake has been referred to in this chapter. In the second chapter, physical, demographic, cultural and economic structure related to Danca municipality where this research has been carried out, are given. The third chapter comprise of assessment of the findings of our research. Effects of the earthquake on religious and social life are given in form of tables supported by our comments. 123