Türkiye'de özürlülerin mesleğe yöneltilmesi ile istihdamı meselesi (Adapazarı örneği)
- Tez No: 93851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bedensel ve zihinsel veya hem bedensel hem de zihinsel yeteneklerini kısmen veya tamamen yitirmiş olanlara özürlü denilmektedir. Özürlülerin eğitim ve istihdamı konusu Dünyadaki uygulamalar açısından da ele alındığında, başta Uluslararası Çalışma Örgütü olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi kurum ve kuruluşların yanısıra ülkelerin mevzuatları açısından son derece önem arzetmekte ve bu konuda yasal uygulamalar faaliyete geçirilmiş bulunmaktadır. Bunun yanısıra Türkiye'de de başta Anayasa olmak üzere İş Kanunları, Devlet Memurları Kanunları, Sosyal Güvenlik Kanunları, Bağ-Kur Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu ve diğer tüzük ve yönetmeliklerle de titizlikle ele alınmaktadır. Özürlünün hayata kazandırılması ve atıl durumdan üretken duruma getirilebilmesi açısından tıbbi ve mesleki rehabilitasyondan geçirilmesi, bunun yanısıra öğretilebilir özürlülerin eğitime alınması ve sonuç olarak da hayatta kimseye muhtaç olmadan yaşam ortamlarının doğması için de istihdamları büyük önem arzetmektedir. Bu çalışmada; Sakarya ilindeki özürlülerin rehabilitasyon, eğitim ve istihdamı açısından ikiyüz özürlü baz alınarak yapılan inceleme sonucunda araştırmaya konu olan özürlülerin büyük bir çoğunluğunun öğretilebilir özürlüler olduğu dolayısıyla da ilimizde bu özürlülerin biran önce mesleki eğitime tabi tutularak yasal çerçevede istihdamlarının sağlanması için genel tedbirlerin alınması önem arzetmektedir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY A handicap is a physical or mental or both physical and mental disability reducing or preventing normal achievement. When looked at how the rest of the world carry out the subject of educating and employing the disabled, it can be seen that organizations, the mast evident, The international working organization, The World Health Organization, establishments or associations such as the united nations and the laws in the country of these associations play a very importand role because these legal procedures have been put into practice in addition to this in Türkiye such as the regulations constituon, work laws, civil servents laws, social security law, Bag-Kur law, the retirement fund laws are being carefully looked into. From the point of view of winning the disabled into society and to make them productive rather than idle, they need to go through medical occupational rehabilititation in addition this the disabled that can be educated should be put into an education programme there fore it is very important to create employment opportunities for the disabled to be able to live independently. In this research ; in the province of Sakarya alone a research was carried out on the rehabilitation, education work opportunities on two hundred disableds, the result of the research ended in that the majority of the handicapped cowld be educated, there fore it is very important for the training of these citizens to start at once and also for measures to be taken for them to be employed under the law acts. X ftanKÖ?ÇflfM UJK) mEtiwwusvm meskezI