Celaleddin ed-Devvani ve 'Ta'rifu İlmi'l-Kelam' adlı eseri
- Tez No: 93852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET“Celâleddin ed-Devvânî ve Ta'rifiı ilmi'l-kelâm Adlı Eseri”ismini taşıyan çalışma, Türkçe ve Arapça olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Türkçe kısmmm giriş bölümünde Celâleddin ed-Devvânî'nin yaşadığı dönemi genel olarak değerlendirip, o dönemin siyâsî ve kültürel gelişmeleri hakkında malumat verilmektedir. Türkçe kısmın birinci bölümünde Celâleddin ed-Devvânî'nin hayatı geniş bir şekilde incelenerek, isbât-ı vâcib, sıiâtullah, ahlâk, politika-siyaset, kozmoloji ve tefsir gibi temel konulardaki görüşleri ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde Celâleddin ed- Devvânî'nin tefsir, hadis, kelâm ve diğer pek çok ilim dalında kaleme aldığı eserleri söz konusu edilmiştir. İkinci bölümde Celâleddin ed-Devvânî'nin“Ta'rifiı ilmi'l-kelâm”isimli risalesinin, nüshaları, metodu ve muhtevası hakkında değerlendirmeler yapılarak eser tanıtılmaktadır. Üçüncü bölüm ise Celâleddin ed-Devvânî'nin mezkur eserinin Türkçe çevirisinden müteşekkildir. Çalışmanın Arapça kısmı ise, eserin tahkik edilmesini amaçlamıştır. Risale mukaddime, beş bahis ve bir hatimeden oluşmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The work 'Celaleddin ed-Dewani ve Ta'rifii ilmi'l-kelam' is composed of two parts, one of which is Turkish and the other is Arabic. In the introduction of the Turkish part is presented not only a general look at the age when Celaleddin ed-Dewani lived but also some brief information about the political and cultural development of that time. In chapter one are found a comprehensive study about Celaleddin ed-Dewani and his views on morals, politics, cosmology and interpretation of the Koran as well as extracts taken from his other works on the sciencies. In chapter two there has been made an intensive evaluation of his masterpiece 'Tarifu ilmi'l-kelam' including its texts and his methodology. Chapter three is comprised of the Turkish translation of his work mentioned above. The Arabic part consists of a research about this work. The book includes an introduction, five parts and one conclusion. vn