Türkiye'deki festival adlarının linguakültürel özellikleri: Ege Bölgesi örneği
Lingua-cultural characteristics of festival names in Türkiye: Example of Aegean Region
  1. Tez No: 938556
  2. Yazar: EZGİ ÇALIŞKANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye'deki Festival Adlarının Linguakültürel Özellikleri: Ege Bölgesi Örneği adlı tez çalışmasının konusunu dilbilimde heortonim olarak adlandırılan Ege Bölgesi'nde gerçekleştirilen festival, şenlik, bayram vb. etkinliklerin adları oluşturmaktadır. Bugüne kadar Türkiye'de söz konusu etkinlikler kültürel açıdan çok kez çalışılmış ancak dilbilimsel olarak ele alınmamış ve heortonimler üzerine tamamlanmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma toplamda üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Ege Bölgesi'nde yaşayan gelenekselleşmiş festival, şenlik, şölen, toy, bayram vb. etkinlik adları derlenmiş, bunlar hakkında kısa bilgiler verilmiş ve adbilimcil belirteçleri göz önünde bulundurularak sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. İkinci bölümde, elde edilen verilerin kapsamı göz önünde bulundurularak, etkinliklerin yayılış gösterdiği coğrafi alanlara göre ikinci bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırma kapsamında, etkinliklerin yalnızca mekânsal dağılımı değil aynı zamanda bu etkinliklerin farklı bölgelerde nasıl algılandığı ve adlandırıldığı da değerlendirilmiştir. Ayrıca, söz konusu etkinliklerin yerel ya da ulusal ölçekte nasıl tanımlandığı toplumsal bellekteki konumları ve adlandırmaların dilbilimsel yönleri, özellikle sözcük yapıları, anlam ilişkileri ve adbilimsel kullanımları da bu bağlamda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada ele alınan heortonimlerin leksik semantik açıdan bir sınıflandırması yapılmış ve bu sınıflandırma üzerinden dilsel anlam ilişkileri, anlam katmanları ve sözcüksel kullanımlar detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis titled“Lingua-Cultural Characteristics of Festival Names in Türkiye: Example of Aegean Region”consists of the names of festivals, festivals, holidays, etc. organized in the Aegean Region, which are presented as heortonyms in linguistics. So far, the events in question have been studied many times in Turkey from a cultural perspective, but they have not been addressed linguistically, and there is no study on heortonyms. This material, which has been compiled within the framework of heortonyms, which is a sub-branch of chrononomy (chronology), is quite important both linguistically and culturally. The study is composed of three main sections. In the first section, the traditional names of festivals, celebrations, feasts, toys, holidays, and other similar events in the Aegean Region are collected, brief information is provided about them, and they are classified based on onomastic markers. In the second section, a secondary classification is made based on the geographical spread of the events, considering the scope of the data obtained. This classification not only evaluates the spatial distribution of the events but also how they are perceived and named in different regions. Furthermore, the definitions of these events at local or national scales, their positions in collective memory, and the linguistic aspects of their naming, particularly their word structures, semantic relationships, and onomastic usages, are examined in detail. In the third section, a lexicosemantic classification of the heortonyms addressed in the study is carried out, with a thorough analysis of linguistic meaning relations, semantic layers, and lexical uses.