İhracat yapan şirketlerde Avrupa Yeşil Mutabakatı: Farkındalık ve pazarlama stratejileri arasındaki etkileşim
European Green Deal in exporting companies: Interaction betweenawareness and marketing strategies
- Tez No: 938555
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN CANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş dünyasında kar elde etmenin yanı sıra başka gündemler de göz önüne alınır hale gelmiştir. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan sürdürülebilirlik konusunda firmalar bilinçli hale gelerek faaliyetlerini bu çerçevede şekillendirmektedirler. İhracat yapan firmalar, dünyayı da etkileyen sürdürülebilirlik teması kapsamındaki sorumluluk ve kuralları yerine getirebilmek için çeşitli stratejiler belirlemişlerdir. Bu bağlamda, Avrupa Yeşil Mutakabatı sürdürülebilir iş modellerinin benimsenmesini teşvik etmektedir. İhracat yapan firmalar Avrupa Yeşil Mutabakatı' nın getirdiği fırsat ve zorlukları sadece çevresel boyutta değil, eş zamanlı olarak pazarlama faaliyet ve stratejilerinde de ele almalıdırlar. Bu tezde ihracat yapan firmaların Avrupa Yeşil Mutabakatı' na yönelik farkındalık seviyelerini gözlemleyerek, bu farkındalığın pazarlama stratejilerine olan etkileşimini anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda iş dünyasında sürdürülebilirlik odaklı Avrupa Yeşil Mutabakatı pazarlama faaliyetleri kapsamı ele alınarak ihracat yapan firmaların farkındalık ve etkileşimi ortaya sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the business world, considerations beyond profit generation have come to the forefront. Particularly in recent times, sustainability has gained significant popularity, and companies have become more conscious, shaping their operations within this framework. Exporting firms, in order to comply with the responsibilities and regulations within the theme of sustainability, which also impacts the world, have developed various strategies. In this context, the European Green Deal encourages the adoption of sustainable business models. Exporting firms should address the opportunities and challenges presented by the European Green Deal not only from an environmental perspective but also simultaneously within their marketing activities and strategies. This thesis aims to observe the awareness levels of exporting firms regarding the European Green Deal and to understand how this awareness influences their marketing strategies. To this end, the thesis will examine sustainability-focused marketing activities under the framework of the European Green Deal, revealing the awareness and interaction of exporting firms with these initiatives.