Anaokulu öğrencilerinin ve ebeveynlerinin gıda güvencelerinin ve besin alımlarının belirlenmesi: Farklı iki sosyoekonomik gelişmişlik kademesi örneği
Determining food security and nutritional in take of kindergarten students and their parents: Two different socioeconomic development levels
- Tez No: 938619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU TUÇE ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı iki sosyoekonomik duruma sahip anaokulunda eğitim gören öğrencilerin ve ebeveynlerinin antropometrik ölçümlerinin, enerji ve besin öğesi alım farklılıklarının, hane halkı gıda güvencesi durumlarının, ebeveynlerin beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Araştırma kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma Mayıs-Aralık 2024 tarihleri arasında İstanbul'un Esenyurt ilçesine bağlı Özel Esenyurt Boğaziçi Anaokulları ve Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Gaziosmanpaşa Özel Sihirli Düşler Anaokulunda eğitim gören 3-6 yaş arasındaki 55 erkek, 54 kız olmak üzere toplam 109 öğrenci ve her öğrencinin ebeveynleri ile yürütülmüştür. Çocukların ve ebeveynlerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, üç günlük besin tüketim kayıtları araştırmacı tarafından alınmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla“Yetişkin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği”, hane halkının gıda güvencesi durumunu değerlendirmek amacıyla ebeveynlere“Hane Halkı Besine Ulaşılabilirlik Ölçeği”araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile ilgili formlara kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and compare the anthropometric measurements, energy and nutrient intake differences, household food security status, and nutritional knowledge levels of parents of students studying in two kindergartens with different socioeconomic statuses and their parents. The research is a cross-sectional study. The research was conducted with a total of 109 students, 55 boys and 54 girls, between the ages of 3-6, studying at Private Esenyurt Boğaziçi Kindergartens in the Esenyurt district of Istanbul and at Gaziosmanpaşa Private Sihirli Düşler Kindergarten in the Gaziosmanpaşa district, and the parents of each student between May and December 2024. The demographic characteristics, anthropometric measurements, and three-day food consumption records of the children and parents were taken by the researcher. In order to determine the nutritional knowledge levels of the parents participating in the study, the“Adult Nutrition Knowledge Level Scale”was used, and in order to assess the food security status of the household, the“Household Food Accessibility Scale”was recorded on the relevant forms by the researcher using the face-to-face interview technique.