Kamera ile renk koordinatlarını belirleme ve renk ölçüm belirsizliği
Determining color coordinates with the camera and color measurement uncertainty
- Tez No: 938618
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, optik laboratuvar koşullarında kurulan kamera tabanlı bir renk ölçüm sistemi ile renk koordinatlarının belirlenmesi ve renk ölçüm belirsizliğinin hesaplanmasına odaklanmaktadır. Deney düzeneğinde, kırınım ızgarasıyla spektruma ayrılan ışık, bir nesneye iletilmiş ve nesneden yansıyan ışık, ayna aracılığıyla telecentrik bir objektif kullanılarak kamera tarafından görüntülenmiştir. Görüntülerdeki piksellerden dalga boyuna geçiş sağlamak amacıyla, görünür bölgede çalışan band-pass filtreler kullanılmıştır. Ardından, MATLAB yazılımı aracılığıyla görüntüler işlenerek dalga boyu dönüşümü sağlanmıştır. Renk ölçüm doğruluğunu sağlamak amacıyla, yansıma katsayıları bilinen beyaz ve gri referans plakalar kullanılarak gelen ışık miktarı hesaplanmış ve bu plakalar üzerinden renk ölçüm belirsizlikleri belirlenmiştir. Beyaz plaka için L*, a* ve b* renk koordinatlarının belirsizlikleri sırasıyla 0,0083, 0,0150 ve 0,0065; gri plaka için ise sırasıyla 0,0092, 0,0164 ve 0,0098 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar, 0°- 45° geometrisine sahip spektrofotometre ile renk ölçümü yapan çevrimiçi renk ölçüm cihazı ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, kamera tabanlı sistem ile elde edilen veriler arasında bazı mutlak değer farklılıkları olsa da sistemin pratikte geçerli ve güvenilir bir alternatif sunduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, renk ölçüm sistemlerinin doğruluğunu artırmaya ve ölçüm belirsizliklerini minimize etmeye yönelik önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the determination of color coordinates and calculation of color measurement uncertainty with a camera-based color measurement system set up under optical laboratory conditions. In the experimental setup, light separated into spectra by a diffraction grating is transmitted to an object and the light reflected from the object is imaged by the camera using a telecentric lens through a mirror. Band-pass filters operating in the visible region were used to provide a wavelength transition from pixels to wavelength in the images. The images were then processed and wavelength transformed using MATLAB software. In order to ensure color measurement accuracy, the amount of incident light was calculated using white and gray reference plates with known reflection coefficients and color measurement uncertainties were determined on these plates. The uncertainties of L*, a* and b* color coordinates were calculated as 0.0083, 0.0150 and 0.0065 for the white plate and 0.0092, 0.0164 and 0.0098 for the gray plate, respectively. These results were compared with an online color measurement device that measures color with a spectrophotometer with 0°- 45° geometry. As a result of the comparison, it was observed that although there are some absolute value differences between the data obtained with the camera-based system, the system offers a valid and reliable alternative in practice. This study makes an important contribution to improving the accuracy of color measurement systems and minimizing measurement uncertainties.