İlköğretim matematik öğretmenlerinin finansal okuryazarlık düzeyi üzerine bir araştırma: Isparta ili örneği
A research on the financial literacy level of primary school mathematics teachers: The case of Isparta province
- Tez No: 938622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ALTUNTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmenlerinin finansal okuryazarlık düzeylerini incelemek ve bu düzeylerin demografik değişkenlere göre (yaş, cinsiyet ve gelir durumu) değişkenlik gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Isparta ili ve ilçelerinde görev yapan 300 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma evrenini temsil edecek büyüklükte olan 175 kişilik örnekleme ulaşarak araştırma verilerinin toplanması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada finansal okuryazarlık; gelir yönetimi, tasarruf, borç yönetimi ve yatırım bilgileri ele alınmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket kullanımına gidilmiş ve elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiki yöntemlere tabi tutulmuştur. Veriler normal dağılım varsayımını sağladığı için parametrik analizlerden yararlanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA analizinden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ilkokul matematik öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu orta düzey finansal okuryazarlığa sahip olup katılımcıların hiçbirinin finansal okuryazarlığı düşük olarak nitelendirilen alana girmemiştir. Geçerli çalışma, öğretmenlerin finansal farkındalıklarını arttırmaya yönelik programların geliştirilmesi ve finansal eğitim politikalarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların finansal okuryazarlık düzeyleri cinsiyet, yaş ve gelir durumu gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Finansal okuryazarlık, finansal eğitim ve bunların ekonomik sonuçları hakkındaki güncel literatürü analiz ederek, bireysel düzeydeki müdahalelerin ötesine geçen ve finansal karar almayı şekillendiren yapısal ve kurumsal faktörleri ele alan daha kapsamlı bir finansal okuryazarlık yaklaşımına olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu araştırmanın bulguları, bireylerin ve toplulukların finansal manzarayı şekillendirmede aktif olarak yer almasını sağlayan daha bütünsel ve kapsayıcı bir finansal okuryazarlık yaklaşımına olan ihtiyacı vurguladıkları için politika yapıcılar, eğitimciler ve finansal kurumlar için önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the financial literacy levels of primary school mathematics teachers and to determine whether these levels vary according to demographic variables (age, gender and income status). The universe of the study consists of 300 mathematics teachers working in Isparta province. The research data were collected by reaching a sample of 175 people that is large enough to represent the research universe. The study addresses financial literacy; income management, savings, debt management and investment information. A questionnaire was used as a data collection tool and the obtained data were subjected to descriptive statistical methods. Since the data provided the normal distribution assumption, parametric analyses were used. Independent sample t-test was used in the comparison of paired groups and ANOVA analysis was used in the comparison of multiple groups. According to the research findings, the vast majority of primary school mathematics teachers have a medium level of financial literacy and none of the participants fell into the area defined as low financial literacy. The current study draws attention to the need to develop programs to increase teachers' financial awareness and strengthen financial education policies. According to the findings of the study, the financial literacy levels of the participants do not show any significant difference according to variables such as gender, age and income status. By analyzing the current literature on financial literacy, financial education and their economic consequences, it emphasizes the need for a more comprehensive financial literacy approach that goes beyond individual-level interventions and addresses the structural and institutional factors that shape financial decision-making. The findings of this study have important implications for policy makers, educators and financial institutions as they emphasize the need for a more holistic and inclusive financial literacy approach that actively engages individuals and communities in shaping the financial landscape.