Türkiye'de 2002-2023 yılları arasında getirilen vergisel düzenlemelerin mükellef hakları açısından irdelenmesi
An examination of tax regulations implemented in Turkey between 2002-2023 in terms of taxpayers' rights
- Tez No: 938678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÖZEN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Küçük toplum örneklerinden büyük imparatorluklara kadar vergi hadisesi salt bir kamu kaynağından ziyade toplumsal düzenin tesisinde de önemli bir yere sahiptir. Zira gerek Dünya gerekse Türk tarihinde sonuçlarıyla yeni bir düzen getiren Magna Carta, Fransız İhtilali, Sened-i İttifak ya da Tanzimat/Islahat Fermanı gibi tarihi vakaların da dayanak noktasını genelde vergilemeye ilişkin isyanlar oluşturmuştur. Hatta bugün dahi küreselleşmenin getirdiği yeni ekonomik düzende uluslar, iktisadi rekabette vergi(leme) enstrümanlarına sık sık müracaat etmektedirler. Yeni dünya düzeni, ulus devletleri yönetim anlayışında olduğu gibi mükellefe dair hak ve yükümlülükler konusunda da cereyan eden gelişim ve değişimlere uyum sağlamaya sevk etmiştir. Yeni haklar sisteminin ortaya çıkmasına sebep olan bu küresel gelişmenin ulusal ölçekte vergileme sahasına yansıması ise pasif tarafta konumlanan mükellefe, aktif tarafta bulunan devlet karşısında yeni bir hüviyet kazandırarak mükellef odaklı bir devlet anlayışının ve yaklaşımının gelişmesi şeklinde zuhur etmiştir. Vergileme sürecinde vergiyi tahsil eden ile ödeyen arasındaki hukuki ilişkide insan haklarının yeni bir türevi olarak vuku bulan bu haklar manzumesine mükellef hakları denilmektedir. Bugüne kadar hep ödev ve yükümlülükleri ile öne çıkan, akademik çalışmalara ve hukuki düzenlemelere konu olan mükellefin, ihmal edilen haklarının da yükümlülükleri kadar önemli olduğunu vurgulamak üzere bu çalışma tekemmül etmiştir. Dolayısıyla çalışmaya esas zaman kesiti 2002-2023 döneminde Türkiye'de vergisel ve çeşitli hukuki düzenlemeler arasına serpiştirilen mükellef haklarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
From small societies to great empires, the concept of taxation is an important phenomenon not only in terms of a public resource but also in terms of social order. Indeed, historical events such as Magna Carta, the French Revolution, the Sened-i İttifak or the Tanzimat/Islahat Edict, which brought a new order to both world and Turkish history, were generally caused by tax rebellions. Even today, in the new economic order brought about by globalization, countries are realizing their economic competition through tax instruments. The new world order has led countries to adapt to developments in the areas of taxpayer rights and responsibilities as well as in governance. Globalization, which has brought about a new rights system, has required countries to act in a taxpayer-oriented manner in their understanding of taxation. In addition, the new rights system has also given the taxpayer a new right against the tax administration. These rights granted to the taxpayer (which is a new derivative of human rights) in the legal relationship between the tax administration and the taxpayer during the taxation process are called taxpayer rights. Until today, the neglected rights of the taxpayer, who has always been the subject of academic studies and legal regulations with their obligations, have formed the subject of this study. Therefore, this study was conducted to reveal the taxpayer rights among the tax and various legal regulations in Turkey in the period 2002-2023.