A2BCl6 (A=Cs, Rb; B=Si, Ge, Sn) perovskitlerinin fiziksel, optoelektronikve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical, optoelectronic and mechanical properties of A2BCl6 (A=Cs, Rb; B=Si, Ge, Sn) perovskites
- Tez No: 938679
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, A2BCl6 (A=Cs, Rb; B=Si, Ge, Sn) perovskit malzemelerinin fiziksel, optoelektronik ve mekanik özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) temel alınarak analiz edilmiştir. Perovskit malzemeler, yenilikçi enerji ve elektronik cihazlar için geniş bir potansiyele sahiptir. Bu kapsamda, Cs₂GeCl₆, Cs₂SiCl₆, Cs₂SnCl₆, Rb₂GeCl₆, Rb₂SiCl₆ ve Rb₂SnCl₆ bileşikleri yapısal mekanik, elektronik ve optik özellikler açısından değerlendirilmiştir. Hesaplamalarda, malzemelerin bant aralıkları, dielektrik fonksiyonları, absorpsiyon katsayıları ve kırılma indisleri gibi temel optik parametreler incelenmiştir. GGA, LDA ve mGGA gibi farklı değişim-korelasyon fonksiyonelleri kullanılarak doğruluk ve modelleme tutarlılığı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu malzemelerin UV ışık algılayıcılar, fotovoltaik cihazlar ve diğer ileri teknoloji uygulamaları için uygun adaylar olduğunu göstermektedir. Mekanik özellikler açısından elastik sabitler, Bulk Modülü (B), Shear Modülü (G) ve Young Modülü (E) hesaplanmış ve tüm malzemelerin mekanik kararlılığa sahip olduğu doğrulanmıştır. Özellikle, fonksiyonel seçimlerinin malzemelerin dayanıklılığı ve elastik özellikler üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu çalışma, A2BCl6 perovskitlerinin geniş bir yelpazedeki enerji ve optoelektronik uygulamalardaki potansiyelini ortaya koyarak, bu alanda sürdürülebilir malzeme tasarımına yönelik yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the physical, optoelectronic, and mechanical properties of A2BCl6 (A=Cs, Rb; B=Si, Ge, Sn) perovskite materials based on Density Functional Theory (DFT). Perovskite materials have emerged as promising candidates for innovative energy and electronic device applications. The compounds Cs₂GeCl₆, Cs₂SiCl₆, Cs₂SnCl₆, Rb₂GeCl₆, Rb₂SiCl₆, and Rb₂SnCl₆ were evaluated in terms of their structural mechanic, electronic, and optical properties. Key optical parameters such as band gaps, dielectric functions, absorption coefficients, and refractive indices were analyzed using various exchange-correlation functionals, including GGA, LDA, and mGGA. The results indicate that these materials are suitable candidates for UV photodetectors, photovoltaic devices, and other advanced technological applications. From a mechanical perspective, elastic constants, Bulk Modulus (B), Shear Modulus (G), and Young's Modulus (E) were calculated, confirming the mechanical stability of all compounds. The influence of functional selection on material durability and elastic properties was also thoroughly analyzed. This study highlights the potential of A2BCl6 perovskites for a wide range of energy and optoelectronic applications, providing a new perspective on sustainable material design in this field.