Hemen hemen balansırlar ve kobalansırlar
Almost balancers and cobalancers
  1. Tez No: 938687
  2. Yazar: ESRA ZEYNEP TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde birinci ve ikinci tip hemen hemen balansırların, hemen hemen Lucas-balansır-ların, hemen hemen kobalansırların ve hemen hemen Lucas-kobalansırların genel terimleri balans ve Lucas-balans sayılarına bağlı olarak elde edilmiştir. Birinci bölümde balans, kobalans, Pell, üçgensel, kare üçgensel, hemen hemen balans ve hemen hemen kobalans sayıları ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kurumsal temeller ve kaynak araştırması verilmiştir. Üçüncü bölümde materyal ve yöntem belirtilmiştir. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmı olup bu bölümde, birinci ve ikinci tip hemen hemen balansırların, hemen hemen Lucas-balansırların, hemen hemen kobalansırların ve hemen hemen Lucas-kobalansırların genel terimleri, balans ve Lucas-balans sayılarının genel terimlerine bağlı olarak elde edilmiştir. Ayrıca bu sayıların balans sayıların ve kendi aralarındaki ilişkisi elde edilmiştir. Son olarak tüm bu sayıların ilk n-terim toplamları elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the general terms of almost balancers, almost Lucas-balancers, almost cobalancers and almost Lucas-cobalancers of first and second type are determined in terms of balancing and Lucas-balancing numbers. In the first section, some notations and definitions on balancing numbers, cobalancing numbers, Pell numbers, triangular numbers, almost balancing numbers and almost cobalancing numbers are given. In the second section, institutional foundations and resource research are given. In the third section the material and method are given. In the fourth section, which is the original part of the thesis, the general terms of almost balancers, almost Lucas-balancers, almost cobalancers and almost Lucas-cobalancers of first and second type are determined in terms of balancing and Lucas-balancing numbers. Also the relationship between these numbers and balancing numbers is determined. Finally, the sum of first n-terms of these numbers are formulated. In the fifth section, the result is given.