Online civic engagement in neoliberal authoritarianism: Textual analysis of Ekşi̇ Sözlük posts on the Boğaziçi University protests
Neoliberal otoriteryanizmde çevrimiçi sivil etkileşim: Boğaziçi Üniversitesi protestolarına dair Ekşi Sözlük gönderilerinin metinsel çözümlemesi
- Tez No: 938697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ MÜCEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışma, günümüz Türkiye'sinde çevrimiçi sivil etkileşim dinamiklerini, popüler bir Türk sosyal medya platformu olan Ekşi Sözlük'te, Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin tartışmalar üzerinden araştırmaktadır. Çalışma, protestoları neoliberal otoriteryanizm ve akademik özgürlük üzerindeki artan kısıtlamalar bağlamında, daha geniş sosyo-politik bir çerçeveye oturtmaktadır. 2021 yılında seçimle belirlenmeyen bir rektörün tepeden inme atamasıyla başlayan Boğaziçi Üniversitesi protestoları, öğrenciler ve öğretim üyeleri arasında süregelen muhalif duruşu tetiklemiş; üniversite özerkliği üzerindeki otoriter müdahalelere karşı daha geniş bir itirazın sembolü hâline gelmiştir. Çalışma, Ekşi Sözlük'teki kullanıcı üretimli içeriklerin metinsel çözümlemesi dolayımında, protestoların çerçeveleşine dair temaların ve söylemsel pozisyonların nasıl inşa edildiğini ve bu yapıların daha geniş sosyo-politik kimlikleri nasıl yansıttığını incelemektedir. Yeni toplumsal hareketler ve konstrüktivist kimlik kuramları çerçevesinde, çalışma, sivil etkileşimin—özellikle gençler arasında—geleneksel örgütsel yapılardan, merkezsiz çevrimiçi platformlara nasıl kaydığını ortaya koymaktadır. Çalışma, Ekşi Sözlük'ün yalnızca siyasi katılım ve sivil etkileşimi için bir alan değil, aynı zamanda kolektif hafızanın bir arşivi olarak da hizmet ettiğini vurgulamakta; zaman içinde kamuoyundaki anlayışın dönüşümüne dair içgörüler sunmaktadır. Bulgular, dijital platformların yurttaş katılımı açısından kritik mecralara dönüştüğü yarı-otoriter bağlamlarda çevrimiçi aktivizmin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca bulgular, kimlik pozisyonlarının çokluğunu vurgulayarak, Türkiye'nin sosyo-politik yapısına yönelik kutuplaşma merkezli yaklaşımları da sorgulamaktadır. Protestolara dair Ekşi Sözlük gönderileri, farklı kimlik pozisyonlarının birbirleriyle etkileşim aracılığıyla yansıtıcı bir biçimde nasıl inşa edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the dynamics of online civic engagement in contemporary Turkey, focusing on the Boğaziçi University protests as discussed on Ekşi Sözlük, a prominent Turkish social media platform. The thesis situates the protests within the broader socio-political context of neoliberal authoritarianism and growing restrictions on academic freedom. Beginning with the top-down appointment of a non-elected rector in 2021, the Boğaziçi University protests catalyzed sustained opposition among students and faculty, symbolizing broader dissent against authoritarian encroachments on academic freedom on university autonomy. The thesis employs a textual analysis of user-generated content on Ekşi Sözlük, examining how themes and discursive positions are built around the framing of the protests and reflecting broader socio-political identities. Drawing from new social movements theory and constructivist theories of identity, the thesis reveals how civic engagement—particularly among youth—has shifted from traditional organizational frameworks to decentralized, online platforms. The thesis highlights how Ekşi Sözlük serves not only as a space for political participation and civic engagement but also as an archive of collective memory, providing insights into the evolution of public sentiment over time. The findings contribute to the understanding of online activism in semi-authoritarian contexts, where digital platforms become critical venues for civic engagement. Moreover, the findings highlight the plurality of identity positions, questioning the approaches to the Turkish socio-political framing the latter solely from a polarization perspective. The Ekşi Sözlük posts on the protests reflect how different identity positions are constructed in a reflexive manner through engagement with each other.