Sternotomi ve torakotomi ile mitral kapak cerrahisi uygulanan hastalara kriyoablasyon uygulamalarının sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 938712
  2. Yazar: DENİZ CAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERTUGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ Bu çalışmada atriyal fibrilasyou olan mitral kapak cerrahisi geçirecek hastalarda operasyon ile eş zamanlı olarak AF ritmini sinüs ritmine döndürmek için kriyoablasyon uygulamasının klinik sonuçlarının torakotomi ve sternotomi gruplarındaki farklılıklarının gösterilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Retrospektif olarak 2017 Mart-2024 Haziran tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi'nde mitral kapak rcerrahisi geçiren ve AF ritmi bulunup kriyoablasyon uygulanan, sternotomi ve torakotomi olarak iki gruba ayrılan toplam 62 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada hasta verileri dosya tarama ve güncel hasta kayıtları üzerinden elde edilmiştir. Çalşmada hastaların preoperatif demografik özellikleri, kullandıkları ilaçlar, ek hastalıkları, ekokardiyografi bulguları, mitral kapak patolojileri,labaratuar değerleri, AF tipleri,operasyona ilişkin veriler,yoğun bakım kalış ve hastanede kalış süreleri, postoperatif erken ve orta dönem gelişen komplikasyonlara ait veriler kaydedilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS analiz programında analiz edilmiştir. BULGULAR Çalışmamızda sternotomi grubu ile torakotomi grubu karşılaştırıldığında Sternotomi grubunda hastane yatış süresi ve ameliyata girme yaşı ve operasyon öncesi sol atriyum çapı ve alt değeri yüksek olarak bulunmuştur. Torakotomi grubunda operasyon öncesi albümin değeri daha yüksektir. Sternotomi grubunda ek olarak triküspit ring uygulaması daha çok uygulanmış olup, torakotomi grubunda kardiyopulmoner bypass süresi daha uzun olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sternotomi grubunda operasyon sonrası ASA kullanımı daha yaygın olup istatistiksel olarak anlamlıdır. Solunum yetmezliği ve perikardiyal efüzyon gelişme oranı da sternotomi grubunda daha fazla olup istatistiksel olarak anlamlıdır. Her iki grupta da operasyon sonrası ritmler, labaratuar değerleri ve diğer komplikasyonlar açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. SONUÇ Kriyoablasyon varolan AF ritmini sinüs ritmine düzeltmede etkili bir yöntemdir. Mitral kapak cerrahisi ile beraber eş zamanlı olarak kriyoablasyon uygulanan hastalarda torakotomi, sternotomiye göre daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Atriyal fibrilasyon,kriyoablasyon,mitral kapak, sternotomi, torakotomi
Özet (Çeviri)
PURPOSE This study aimed to show the differences in the clinical results of cryoablation applied simultaneously with the operation to convert AF rhythm to sinus rhythm in patients with atrial fibrillation who will undergo mitral valve surgery and the differences in the thoracotomy and sternotomy groups. MATERIALS AND METHODS A total of 62 patients who underwent mitral valve surgery at the Cardiovascular Surgery Department of Ege University Faculty of Medicine between march 2017-july 2024 and were divided into two groups as sternotomy and thoracotomy, where AF rhythm was found and cryoablation was applied, were included in the study. Patient data in the study were obtained from file scanning and current patient records. In the study, preoperative demographic characteristics of the patients, medications they used, additional diseases, echocardiographic findings, mitral valve pathologies, laboratory values, AF types, data related to the operation, intensive care unit stay and hospital stay, and data related to early and mid-term postoperative complications were recorded. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS analysis program. FINDINGS When the sternotomy group and the thoracotomy group were compared in our study, the hospitalization period, the age at surgery, and the preoperative left atrium diameter and lower value were found to be higher in the sternotomy group. The preoperative albumin value was higher in the thoracotomy group. In addition, tricuspid ring application was applied more in the sternotomy group, and the cardiopulmonary bypass period was longer in the thoracotomy group and was found to be statistically significant. ASA use was more common in the sternotomy group and was statistically significant. The rate of respiratory failure and pericardial effusion development was also higher in the sternotomy group and was statistically significant. No significant difference was found in terms of postoperative rhythms, laboratory values, and other complications in both groups. CONCLUSION Cryoablation is an effective method in correcting existing AF rhythm to sinus rhythm. In patients who undergo cryoablation simultaneously with mitral valve surgery, thoracotomy produces more positive results than sternotomy. KEYWORDS Atrial fibrillation,cryoablation,mitral valve,sternotomy,thoracotomy