Bursa bölgesi koşullarında farklı kapasitelerde serbest duraklı ahır tipleri için CFD simülasyon modeli ile doğal havalandırma sisteminin tasarımı
Different conditions in bursa region free stational stable types in capacities natural with CFD simulation model for design of the ventilation system
  1. Tez No: 938719
  2. Yazar: İREM KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Bursa bölgesi iklim koşullarına göre tasarlanan serbest duraklı ahırların, iç hava kalitesine uygun hava değişimi sağlayan doğal havalandırma sisteminin hava akışı dağılımını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hava akışı, hayvanların konforunu ve sağlığını etkileyen önemli bir faktördür ve doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) modelleme ve simülasyonu kullanılarak ahır içindeki hava akışının dağılımı ve hayvanların bu akıştan nasıl etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır. 50 başlık iki adet, 100 başlık 2 adet ve 200 başlı iki adet barınak tasarlanmış olup farklı parametreleri değiştirilerek modellenmiştir. Bu altı tip farklı barınaktaki doğal havalandırma ve sıcaklık verileri analizi amaçlanmıştır. Kullanılan yazılımlar Autodesk Revit ve Autodesk CFD'dir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the airflow distribution of the natural ventilation system that provides air exchange suitable for the indoor air quality of free-stall barns designed according to the climatic conditions of the Bursa region. Airflow is an important factor affecting the comfort and health of animals and must be managed correctly. Therefore, the distribution of airflow inside the barn and how the animals are affected by this flow were determined using computational fluid dynamics (CFD) modeling and simulation. Two 50-head, 2 100-head and two 200-head barns were designed and modeled by changing different parameters. The aim was to analyze the natural ventilation and temperature data in these six different types of barns. The software used was Autodesk Revit and Autodesk CFD.