جُهودُ عُلماءِ جزيرَةِ بوطانَ في تقريرِ عقيدَةِ الأَشاعِرةِ ومُواجهةِ الانْحرافاتِ العقَديَّةِ (في القَرنِ العِشْرين)
Botan Bölgesi âlimlerinin Eş'ari akaidini tespit ve yirminci yüzyılda itikadi sapmalarla mücadele çabaları
  1. Tez No: 938738
  2. Yazar: ABDULVAJED DERŞEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışma, Botan Bölgesi âlimlerinin Eş'arî akidesini yayma çabalarını ve 20. yüzyıl boyunca bölgedeki dinî ve fikrî sahneye etki eden yabancı inanç ve düşüncelerle mücadeledeki rollerini eleştirel bir analizle ele almaktadır. Çalışmanın önemi, Botan Bölgesi'nin stratejik konumundan kaynaklanmakta olup, bu durum onu farklı fikrî akımların ve itikadî mücadelelerin sahası hâline getirmiş ve Ehl-i Sünnet ve'l-Cemâat akidesi için sürekli meydan okumalar ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmada, Botan âlimlerinin Eş'arî akidesini güçlendirme ve benimsetme konusundaki belirgin rolünü belgelemek amacıyla eleştirel ve analitik bir yöntem benimsenmiştir. Çalışmada, âlimlerin akideyi yaymak için kullandıkları telif, tercüme ve medreselerde eğitim gibi yöntemlerin yanı sıra vaaz ve irşad yoluyla toplumsal iletişim gibi araçlar incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Botan âlimlerinin, Eş'arî akidesini aklî ve naklî delilleri birleştirerek bilimsel bir yaklaşımla sunduklarını ve bu sayede toplumun farklı kesimlerinde akidenin benimsenmesine katkı sağladıklarını göstermektedir. Bu durum, onların fikrî ve toplumsal alandaki derin etkisini ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu çalışma, Botan âlimlerinin Vahhâbî daveti, diyalektik materyalizm ve laikliğin etkileri gibi istikrarlı bir inanç sistemini tehdit eden yabancı inanç ve fikirler karşısındaki tutumlarını incelemektedir. Bununla birlikte, onların Yezîdîlik inancı hakkındaki yaklaşımlarına da yer verilmiştir. Araştırmada, âlimlerin bu fikirlerle mücadelede hem aklî hem de naklî delilleri kullanarak ikna edici bir ilmî yöntem benimsedikleri belirlenmiştir. Sonuçlar, âlimlerin bu akımlarla mücadelede başarılı olduklarını ve İslam akidesini, mantıksal ve dinî delillerle savunarak koruduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically analyzes the efforts of the scholars of Botan Island in promoting the Ashʿarī creed and their role in confronting foreign beliefs and ideas that influenced the religious and intellectual landscape of the region during the twentieth century. The significance of this study lies in the strategic location of Botan Island, which made it a battleground for various intellectual movements and doctrinal conflicts, posing continuous challenges to the doctrine of Ahl al-Sunnah wa al-Jamāʿah. The study adopts a critical analytical approach to document the prominent role of Botan scholars in reinforcing and consolidating the principles of the Ashʿarī creed among their followers. It examines their efforts and methods in disseminating this doctrine, including authorship, translation, and education in religious schools, as well as their engagement with society through preaching and guidance, highlighting their profound intellectual and social influence. The findings indicate that Botan scholars combined both textual (naqlī) and rational (ʿaqlī) evidence in their efforts, presenting the Ashʿarī creed in a scholarly manner that contributed to persuasion and doctrinal consolidation among various social groups, reflecting their deep impact on both intellectual and social spheres. Furthermore, the study sheds light on the positions of Botan scholars regarding foreign beliefs and ideas that threatened doctrinal stability. This includes their responses to the Wahhābī movement, dialectical materialism, and secularism, in addition to their stance on Yezidism. The scholars employed diverse methods in their confrontation, integrating textual and rational arguments, demonstrating their ability to defend Islamic doctrine in a scholarly and persuasive manner. The findings reveal their success in countering these movements and safeguarding Islamic beliefs through logical and religious arguments.