Adölesanlarda yeme davranışlarının kalp sağlığı tutumlarına etkisi
The effect of eating behaviours on heart health attitudes in adolescents
  1. Tez No: 938739
  2. Yazar: HİLAL KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Karabük ilinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12-15 yaş aralığındaki çocukların yeme davranışlarının kalp sağlığına yönelik tutumları ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Katılımcı Anket Formu, Kalp Sağlığı Tutum Ölçeği ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi kullanılmıştır. Veriler, Karabük ilinde bulunan ortaöğretim kurumlarına gidilerek yüz yüze toplanmıştır. Veli Onam Formu velisi tarafında onaylanmış olan katılımcılardan kendilerine en uygun gelen seçeneği işaretlemeleri istenmiştir. Çalışma, 01 Aralık 2022 –15.122024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, Karabük ilinde yaşayan 12-15 yaş arası 11.389 ergen üzerinden belirlenmiştir. Bilinen evren formülü kullanılarak %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile minimum örneklem büyüklüğü 372 olarak hesaplanmış; kayıplar göz önünde bulundurularak 446 katılımcının çalışmaya dahil edilmesi planlanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS Statistics 23 programı ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the relationship between the eating behaviors and heart health attitudes of children aged 12-15 years attending secondary schools under the Karabük Provincial Directorate of National Education. Data collection tools included the Participant Questionnaire Form, Heart Health Attitude Scale, and Dutch Eating Behavior Questionnaire. Data were collected face-to-face by visiting secondary schools in Karabük. Participants whose parents had approved the Parent Consent Form were asked to select the most suitable option for themselves. The study was conducted between December 1, 2022, and December 15, 2024. The sample size was determined based on the 11,389 adolescents aged 12-15 living in Karabük. The minimum sample size was calculated as 372 with a 95% confidence interval and a 5% margin of error, while using the known population formula. Considering potential data loss, the inclusion of 446 participants was planned. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23. Frequency distribution (number, percentage) was calculated for categorical variables, and descriptive statistics (mean, standard deviation) were used for numerical variables.