20. Yy'da mimarın değişen rolleri: Zygmunt Bauman üzerinden bir Türkiye okuması
The changing roles of the architect in the 20th century: A study on Turkey through Zygmunt Bauman's perspective
  1. Tez No: 938762
  2. Yazar: MERYEM GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UĞUR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, mimarlığa sosyolojik bir perspektiften bakmayı dener. Çağdaş mimarın ve mimarlığın değişen rollerinin değerlendirildiği bu çalışmada özneler üzerinden mimarın rolünü entelektüalist bir perspektifle yeniden değerlendirmek amaçlanmaktadır. Günümüz dünyasında mimarın rolü, alışılagelen, sınırları çizili bağlamından çıkarak daha geniş bir düşünsel bağlama yerleşmektedir. Bu bağlam, 20. Yüzyılda eserler üreten bazı mimar öznelerin söylemleri üzerinden, bir sosyolog olan Zygmunt Bauman'ın görüşleri ekseninde değerlendirilecektir. Dünyayı anlamayı ve yorumlamayı deneyen Bauman'ın fikirleri mimarlığa toplumsal bir mesele olarak yaklaşmak açısından önemlidir. Bauman'ın eğretilemeleri kapsamında, Modern dönemde mimarın entelektüel rolü ve postmodern dönemdeki mimarın entelektüel rolü analiz edilecektir. Bu rolün değişimleri, sağladıkları imkânlar ve çıkmazlar üzerinde durularak, günümüzde söylemsel bir pratik olarak mimarlığın önemine dikkat çekilecektir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to approach architecture from a sociological perspective. It aims to reassess the role of the architect through an intellectualist lens, focusing on the changing roles of contemporary architects and architecture via individual subjects. In today's world, the role of the architect has moved beyond its conventional, narrowly defined framework and into a broader intellectual context. This context will be analyzed through the discourses of certain architects who produced works in the 20th century, framed by the ideas of sociologist Zygmunt Bauman. Bauman's attempts to understand and interpret the world are significant for addressing architecture as a social issue. Within the framework of Bauman's metaphors, the intellectual role of the architect in the modern era and its transformation in the postmodern era will be examined. By focusing on the shifts in this role, along with the opportunities and challenges it presents, this study aims to highlight the importance of architecture as a discursive practice in the contemporary context.