Üniversite öğrencilerinin kişilik özelliklerinin, beslenme alışkanlıklarına, beden algılarına ve antropometrik ölçümlerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of university student's personality traits on nutritional habits, body perceptions and anthropometric measurements
- Tez No: 938761
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Kişilik, hayatın her alanında etkili olan kapsamlı ve önemli bir kavramdır. Kültürel yapı, geçmiş yaşantı, sosyal ortam, aile ortamı ve daha pek çok unsur kişilik üzerinde etkiliyken kişilik de hayatın içerisinde birçok alana etki etmektedir. Kişilik üzerinde sayısız çalışma bulunmaktadır ancak antropometrik veriler ve kişiliğin bir arada değerlendirildiği bir araştırma ülkemizde bulunmamaktadır. Bu sebeple çalışmamızın literatüre katkı sağlayacağına inanılmaktadır. Çalışmamız Ankara ve Başkent Üniversitesi'nde lisans eğitimi gören 17-25 yaş aralığında 200 kadın, 200 erkek olmak üzere toplam 400 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamız kapsamında Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi, Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği ve Vücut Algısı Ölçeği kullanılmış, katılımcılardan çeşitli antropometrik ölçümler alınmıştır. Çalışmamız neticesinde elde edilen veriler değerlendirildiğinde, kadınların erkeklere oranla daha nevrotik, dışadönük, yumuşak başlı ve deneyime açık özellikler gösterdiği, erkeklerin şişmanlığa karşı ön yargılarının, kadınların ise beden memnuniyetsizliklerinin daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Ağırlık, boy ve BKE değerleri arttıkça yumuşak başlılık özelliğinin azaldığı, ağırlık arttıkça şişmanlığa yönelik ön yargıların da arttığı görülmüştür. Göğüs ve kalça çevresi değerleri arttıkça dışa dönüklük özelliğinin azaldığı ve şişmanlığa yönelik ön yargılar arttığı dikkat çekmiştir. Bunun yanı kişilik özellikleri ve beden algısı değerleri arasında; ağırlık, BKE, göğüs ve bel çevresi değerleri ve beslenme alışkanlıkları alt boyutları arasında belirgin ilişkiler olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde pek çok farklı alanda faydalanılabilecek sonuçlara ulaşıldığı değerlendirilmekte ve yapılacak çalışmalara referans olabilecek bir kaynak çalışma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Personality is a fundamental concept that influences many aspects of life. While various factors such as cultural background, past experiences, social environment, and family structure play a role in shaping personality, personality itself also affects different areas of life. Although numerous studies have been conducted on personality, no research has simultaneously evaluated anthropometric data. Therefore, we believe that our study contributes to the literature. Our study is a cross-sectional research conducted on a total of 400 undergraduate students (200 women and 200 men) aged 17-25, studying at Ankara and Başkent Universities. Within the scope of our study, the Adjective-Based Personality Test, the Eating Habits Scale, and the Body Perception Scale were used. Additionally, various anthropometric measurements were taken from the participants. When the data obtained as a result of our study were evaluated, it was understood that women showed more neurotic, extroverted, agreeable and open to experience characteristics compared to men, men had more prejudices against obesity, and women had more body dissatisfaction. It was observed that as weight, height and BMI values increased, agreeableness decreased, and as weight increased, prejudices against obesity also increased. It was noted that as chest and hip circumference values increased, extroversion decreased and prejudices against obesity increased. In addition, it was understood that there were significant relationships between personality traits and body perception values; weight, BMI, chest and waist circumference values and nutritional habits sub-dimensions. Based on these findings, our study serves as a valuable resource that can be used in various fields and act as a reference for future research.