Emzirme yoluyla elde edilen ekonomik kazanımlar
Economic gains through breastfeeding
- Tez No: 938794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KESKİNDEMİRCİ, DOÇ. DR. ŞERİF EMRE GÖKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Anne sütü ile besleme en hijyenik, atık bırakmayan, hazır, ekonomik beslenme biçimidir. Çalışmamızda amacımız emzirme yoluyla elde edilen ekonomik kazanımları değerlendirmektir. Retrospektif çalışmamız 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi çocuk kliniğine başvuran, öncesinde bilinen hastalığı olmayan akut üst solunum yolu enfeksiyonu, influenza ve RSV gibi viral solunum sistemi enfeksiyonları, otitis media, alt solunum yolu enfeksiyonu, pnömoni ve bağırsak enfeksiyonları tanıları koyulan 0-24 ay çocuklar ile gerçekleştirildi. Anne sütü ile beslenme durumları, ilgili tanı ile hastaneye yatmış ise hastanede yatış süresi, çalışma süresi içinde hastaneye başvuru sayısı, hastane başvurusu maliyeti (fatura edilmiş maliyet miktarı) bilgileri kaydedildi. Eksik bilgiler için aileler aranarak bilgi elde edilemeye çalışıldı. İlgili tarihte 0-24 ay arası 664 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çocukların %54,5'i erkekti. İlk bir saat içinde anne sütü ile beslenmeye başlanma oranı %69,9, ilk 6 ay“sadece anne sütü”ile beslenme oranı %38,1, toplam emzirme süresi ortalama(±SH) 19,18(±0,45) aydı. Çocukların %85,5'inin ayaktan tedavi aldığı ya da 0-3 gün hastanede kaldığı saptandı. Hastane başvurularının en sık nedeni %53 oranla akut üst solunum yolu enfeksiyonu, hastanede kalma süresi ve yıllık sağlık maliyeti en yüksek pnömoni, en düşük otitis media idi. Yaşamın ilk 6 ayında“sadece anne sütü”ile beslenme uygulanması ve toplam emzirme süresinin her bir aylık artışı ile hastanede kalma sürelerinin kısaldığı, yıllık sağlık maliyetlerinde çocuk başına 10,68$ azalma ve yıllık hastane başvuru sayılarında çocuk başına %1,6 azalma sağlanacağı değerlendirildi. Anne sütü ile beslenmenin sağlanması hem hastane başvurularını azaltıp çocuğun iyilik halinin sağlanmasında hem de sağlık harcamalarını azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlamada etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is the most hygienic, waste-free, readily available and economical form of nutrition. In our study, we aimed to evaluate the economic gains obtained through breastfeeding. Our retrospective study was conducted with children aged 0-24 months who were admitted to the pediatric clinic of a university hospital between 01.01.2018 and 31.12.2018 and diagnosed with acute upper respiratory tract infections, viral respiratory system infections such as influenza and RSV, otitis media, lower respiratory tract infections, pneumonia and intestinal infections without any previous known disease. Information on breastfeeding status, duration of hospitalization if hospitalized with the relevant diagnosis, number of hospital admissions during the study period, and cost of hospital admission (invoiced cost amount) were recorded. Families were called for missing information and attempts were made to obtain information. On the relevant date, 664 children aged 0-24 months were included in the study. 54.5% of the children were boys. The rate of initiation of breastfeeding within the first hour was 69.9%, the rate of exclusive breastfeeding for the first 6 months was 38.1%, and the mean(±SEM) total breastfeeding duration was 19.18(±0.45) months. It was found that 85.5% of the children received outpatient treatment or stayed in hospital for 0-3 days. The most common reason for hospital admission was acute upper respiratory tract infection with a rate of 53%, pneumonia had the highest length of hospital stay and annual health cost, and otitis media had the lowest. It was evaluated that exclusive breastfeeding for the first 6 months of life and each monthly increase in the total duration of breastfeeding would shorten the duration of hospitalization, decrease annual health costs by 10.68 $ per child, and decrease annual hospital admissions by 1.6% per child. Ensuring breastfeeding will be effective both in reducing hospital admissions and ensuring the well-being of the child and in contributing to the national economy by reducing health expenditures.