6 şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinde Gölbaşı (Adıyaman) ilçesinde gözlenen sıvılaşma ve döngüsel yumuşama davranışlarının arazi verileri, laboratuvar deneyleri ve sayısal analizler ile incelenmesi
Investigation of liquefaction and cyclic softening behavior in Gölbaşı (Adıyaman) district during the 6 february 2023 Kahramanmaraş earthquakes through site investigations, laboratory tests, and numerical analyses
- Tez No: 938808
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ, PROF. DR. KAMİL KAYABALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin Adıyaman Gölbaşı ilçesindeki farklı zemin türlerinde meydana gelen yapı hasarlarını incelemektedir. Detaylı saha gözlemleri, laboratuvar testleri, dinamik deneyler ve sayısal analizler kullanılarak zeminlerin sıvılaşma ve döngüsel yumuşama davranışları değerlendirilmiştir. Arazi çalışmalarıyla elde edilen numuneler üzerinde gerçekleştirilen dinamik basit kesme deneyleri, zeminlerin tekrarlı yüklemeler altındaki davranışlarını analiz etmek için kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2018) ve diğer literatürde sunulan sıvılaşma değerlendirme kriterleri ile karşılaştırılmıştır. Ancak, teorik sonuçların sahada gözlemlenen aşırı yapı deformasyonlarıyla uyumlu olmadığı tespit edilmiştir. Plaxis 2D yazılımıyla yapılan sonlu eleman analizleri, sıvılaşma kaynaklı oturma ve boşluk basıncının temel genişliği, rölatif sıkılık gibi parametrelere bağlı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bitişik nizam yapı yerleşimlerinde oturma davranışlarının, tekil yapı sistemlerine kıyasla daha karmaşık bir mekanizmaya sahip olduğu, mevcut analiz yöntemleriyle bu durumun yeterince doğru tahmin edilemediği belirlenmiştir. Bu çalışma, sıvılaşma ve döngüsel yumuşama potansiyelinin taşıma gücü ve oturma mekanizmalarına etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışma bulguları, mevcut iki boyutlu analiz yöntemlerinin sınırlılıklarını vurgulamakta ve zeminlerin dinamik koşullardaki davranışlarının daha iyi temsil edilmesi için üç boyutlu modelleme tekniklerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the structural damages caused by the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes on different soil types in Adıyaman Gölbaşı district. Detailed field observations, laboratory tests, dynamic tests and numerical analyses were used to evaluate the liquefaction and cyclic softening behavior of soils. Dynamic simple shear tests performed on specimens obtained from field studies were used to analyze the behavior of soils under repetitive loading. The findings were compared with the liquefaction evaluation criteria presented in the Turkish Building Earthquake Code (2018) and other literature. However, the theoretical results were found to be inconsistent with the extreme structural deformations observed in the field. Finite element analysis using Plaxis 2D software showed that liquefaction-induced settlement and void pressure depend on parameters such as foundation width and relative stiffness. However, it was determined that the settlement behavior of adjacent building settlements has a more complex mechanism compared to single building systems, and this situation cannot be predicted accurately enough with the existing analysis methods. This study reveals the effects of liquefaction and cyclic softening potential on the bearing capacity and settlement mechanisms. The findings of the study highlight the limitations of the existing two-dimensional analysis methods and show that three-dimensional modeling techniques are needed to better represent the behavior of soils under dynamic conditions.