Sıcak kuru iklimlerde düşük maliyetli ve enerji etkin konut tasarımı: Irak – Kerkük ili örneği
Recommendations for low-cost and energy-efficient housing design in hot dry climates: A case study of Kirkuk province
- Tez No: 938818
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Kerkük, Irak'ta sıcak ve kuru iklim koşullarına uygun düşük maliyetli ve enerji etkin konut tasarımı için sürdürülebilir çözümler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kerkük, iç göç ve hızlı kentleşme nedeniyle konut talebinin arttığı, ancak mevcut konut arzının bu talebi karşılamadığı bir şehir olup, düşük gelirli grupların uygun fiyatlı ve kaliteli konutlara erişimi zordur. Yükselen enerji maliyetleri ve düşük enerji verimliliği, enerji etkin konutların önemini artırmaktadır. Bu çalışma, Autodesk Revit ve Insight yazılımları kullanarak mevcut konut tasarımlarının enerji performansını analiz etmiş ve iyileştirmeler önerilmiştir. Çalışmada, Kerkük'ün iklimsel koşullarına uygun pasif tasarım stratejileri, yüksek performanslı yalıtım sistemleri ve yenilenebilir enerji çözümleri üzerinde durulmuştur. Enerji simülasyonları ile yapılan analizler, enerji kullanım yoğunluğunda (EUI) %9,3 oranında bir azalma sağlanmış ve enerji maliyetlerinde %85,7'ye varan bir düşüş gözlemlenmiştir. HVAC sistemi iyileştirmeleriyle enerji tasarrufu %92,7 oranında artarken, çatı yapımı ve yalıtımı ile enerji kayıpları minimize edilmiştir. Ayrıca, fotovoltaik (PV) panellerin verimliliği %700 oranında artırılmıştır, bu da yenilenebilir enerji kullanımının bina enerji performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Tez, enerji etkin konutların düşük gelirli bireyler için ekonomik sürdürülebilirliğe katkı sağlarken, çevresel sürdürülebilirliği de desteklediğini ortaya koymaktadır. Çalışma, Kerkük'teki düşük maliyetli konut projelerinin enerji verimliliğini artırmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için uygulanabilir tasarım çözümleri sunmaktadır. Sonuçlar, pasif tasarım stratejilerinin, yüksek kaliteli yalıtım sistemlerinin ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin entegrasyonunun, sıcak iklim bölgelerinde enerji verimliliğini artırmada kritik öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop sustainable solutions for low-cost and energy-efficient housing design suitable for hot and dry climate conditions in Kirkuk, Iraq. Kirkuk, a city experiencing increased housing demand due to internal migration and rapid urbanization, faces a significant gap between housing supply and demand. Low-income groups struggle to access affordable and quality housing. Rising energy costs and low energy efficiency have increased the importance of energy-efficient housing. This study analyzes the energy performance of existing housing designs using Autodesk Revit and Insight software and proposes improvements. The research focuses on passive design strategies, high-performance insulation systems, and renewable energy solutions suitable for Kirkuk's climatic conditions. Energy simulations and analyses have shown a 9.3% reduction in energy use intensity (EUI) and up to 85.7% reduction in energy costs. Energy savings increased by 92.7% with improvements in the HVAC system, while energy losses were minimized through roof construction and insulation. Additionally, the efficiency of photovoltaic (PV) panels was improved by 700%, demonstrating the positive impact of renewable energy on building energy performance. The thesis demonstrates that energy-efficient housing contributes to the economic sustainability of low-income individuals while also supporting environmental sustainability. The study presents feasible design solutions for enhancing energy efficiency and improving living standards in low-cost housing projects in Kirkuk. The results highlight the critical importance of integrating passive design strategies, high-quality insulation systems, and renewable energy technologies to improve energy efficiency in hot climate regions.