Aile, sosyal çevre ve kişisel tutumların gençlerin uzakdoğu sporlarını seçmeleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 93884
  2. Yazar: SONER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Sakarya'da 12-24 yaş grubu gençlerin Uzakdoğu Sporlarına yönelmelerinde aile, çevre ve kişisel tutumların etkisinin araştırılması amacıyla ele alınan bu çalışmada anket metodu uygulanmış, sorular 102 Uzakdoğu Sporcusu tarafından cevaplandırılmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen verilere göre; TV, sinema, aile, arkadaş ve çevre gençlerin ihtiyacı olan heyecam kazandırmakta ve bundan dolayı onların Uzakdoğu Sporlarını tercihlerinde etkili olmaktadır (Tablo 3.40). Bu sporları tercihte Uzakdoğu Sporcusu gençler çevreden etkilenmekte (Tablo 3.12), yüksekokul düzeyinde öğrenim görenler ise çevreden etkilenmemektedirler (Tablo 3.19). Uzakdoğu Sporlarının inşam stresten kurtardığı düşüncesi de inşam bu sporlara yöneltmektedir (Tablo 3.26). TV'deki dövüş filmlerinin insana kazandırdığı heyecan da bu tercihte önemli bir etkendir (Tablo 3.30). Gençler kendilerini savunma (Tablo 3.18), başka kültürleri tanıma (Tablo 3.13), kendilerini ve vücutlarım tanıma yolu olarak görmesi nedeniyle (Tablo 3.12) Uzakdoğu Sporlarını tercih etmektedirler. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda; bu konuda Sakarya'da ve yurdumuzda bilimsel yaklaşımda bulunulması, üniversite bazında ele alınması, bilimsel dergi ve kitapların yazılması ihtiyaç olarak görülmektedir. vııı TX. rÛKSEKÖĞREl'İM KUKUUi nraffiliANTASVON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Sakarya, the inguiry method has been used in this study to find out the influnces of the families, environment and personal manners on the youth between the ages 12-24 who incline towards Far-East sports and all the questions were answered by 102 sportsmen who are doing it. According to the issues of the inquiry; T.V., Cinema, family, friends and environment give the excitement qhich youth needs and it is the fact that they choose doing this sport (Table 3.40). In prefering doing this sports in Far-East, the youth ore influnced by the environment, but those who study at the colleges or universities are not (Table 3.19). The thought of Far-East sports keep people away from stress, also inclines people do this sports (Table 3.26). The excitement of the fighting scenes on T.V., is also an important fact in prefering this sports. The youth also preferes Far-East sports as a way protecting themselves (Table 3.18)i learning about diffirent cultures (Table 3.13), and discovering themselves and their bodies (Table 3.12). With the direction of the inguiry results; it is obviously needed that some scientific approach must be given out, universities mus get into this and scientific magazines and books must be written in Sakarya andunwhole country. IX