Üniversite öğrencilerinin anne baba tutumlarının kadına yönelik 'namus' algısı üzerindeki etkisini inceleme: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar ve İlahiyat Fakültelerinin karşılaştırması
Parantel attitudes of university students examining the effect on the perception of 'honor' towards women: Çanakkale Onsekiz Mart University comparison of Fine Arts and Theology Faculties
- Tez No: 662714
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bireyin anne babasıyla kurduğu ilişki onun kişiliğini, tutumlarını ve tüm yaşamını etkilemektedir. Anne babanın çocuklarıyla kurduğu iletişim onların ileride sağlıklı bir kişilik yapısına sahip olmalarında ve sağlıklı toplumsal ilişki kurmalarında oldukça önemlidir. Bireylerin tutumları eğitim, kültürel değerler, ideoloji, din ve çevre gibi birçok faktörün birleşiminden oluşmaktadır. Bu faktörlerden biri de aile ve anne baba tutumlarıdır. Anne babaların çocuğa yönelik tutumlarının çocuğun kişilik gelişimi, karar verme stratejisi, sosyal ilişkileri, özgüven, özsaygı ve daha birçok duygu durumuyla ilişkili olduğu görülmektedir. Buradan yola çıkarak ebeveyn tutumlarının çocuğun cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsellik, namus, kadınlık, erkeklik gibi kavramları algılayış biçimlerinde de etkili olacağı öngörülmüştür. Bu çalışmada özellikle üniversite eğitimi alan kültürel açıdan değişime ve gelişime açık, toplumun değişiminde belirleyici rol oynayan gençlerin, kadına yönelik namus algısını çeşitli değişkenlere göre analiz etmek amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra anne babalarının çocuklarına yönelik tutumlarıyla ileride onların kadına ilişkin namus anlayışı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve İlahiyat Fakültesinde 2018-2019 yılları arasında lisans eğitimi alan 318 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Kadına İlişkin“Namus”Anlayışı Tutum Ölçeği (KİNATÖ) kullanılmıştır. Tüm veriler bilgisayarda SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between an individual and his/her parents affects his/her personality, attitudes, and his/her whole life. The communication that parents establish with their children is significant for them to have a healthy personality in the future and to establish healthy social relationships. The attitudes of individuals consist of a combination of many factors such as education, cultural values, ideology, religion, and environment. One of these factors is family and parent attitudes. It is seen that the attitudes of parents towards the child are related to the child's personality development, decision-making strategy, social relationships, self-confidence, self-esteem, and many other emotions. Based on this, it is predicted that parental attitudes will also be effective in the way the child perceives concepts such as sex, gender, sexuality, honor, womanhood, and manhood. In this study, it was aimed to analyze the perception of honor towards women by various variables, especially of young people who get a college education, who are open to cultural change and development, and who play a decisive role in the change of society. It was also aimed to examine the relationship between parents' attitudes towards their children and students' attitudes towards women. The sample of the study consists of 318 students who received undergraduate education in the Faculty of Fine Arts and in the Faculty Theology at Çanakkale Onsekiz Mart University between the years 2018-2019. In the study, personal data form, Parental Attitude Scale (PAS) and Scale for Attitudes on Approaches to Women's Honor (SAAWH) were used as data collection tools. All data was stored on the computer in SPSS 22 (statistical package for social sciences) for Windows and analyzed.