Kentsel yoksulluk üzerine farkındalık araştırması: Kars örneği
Awareness research on urban poverty: Kars example
- Tez No: 938850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yoksulluk, genel anlamda insanların asgari düzeyde geçimini sağlayamama durumu olarak tanımlanabilir. Ancak bu durum insanların yaşadıkları coğrafyaya göre de şekillenebilmektedir. Gelişmiş ülkede doğan biri için yoksulluk çok büyük bir sorun olmayabilir ancak az gelişmiş ülkede dünyaya gelen biri yoksullukla dünyaya geldiği andan itibaren tanışabilir. Yoksullukla mücadelede merkezden ziyade yerel yönetimlerin daha etkin olması gerekmektedir. Çünkü yerel yönetimler aracılığıyla yardıma muhtaç insanların tespit edilmesi, onlara ulaşılması ve ihtiyaçların yerinde giderebilmesi daha kolay ve etkilidir. Bu bağlamda muhtaç insanlara yardım edilebilmesi amacıyla yerel yönetimlere mevzuat çerçevesinde birtakım görev ve sorumluluklar verilmiştir. Böylece sosyal yardım açısından yerel yönetimleri içerisine alan Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Valiliklere önemli görevler düşmektedir. Bu kapsamda, yapılan anket çalışmasında kentsel yoksulluğun olup olmadığı, kentsel yoksulluğun nedenleri, yapılacak yardım türleri, yapılan yardımlarda etkili görülen kurumun hangisi olduğu, bu yardımlara erişebilme yöntemi, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ulaşmadığı, kentsel yoksulluğu azaltmada etkili olup olmadığı gibi sorularla Kars merkez ilçesinde ikamet etmekte olan insanların farkındalığı ölçülmeye çalışılmıştır. Bunun için Kars ili merkezinde yer alan 23 mahallede 477 kişiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Bu anketlerden geçersiz olanlar anket çalışmasına dahil edilmemiştir. Bunun neticesinde 444 anket üzerinden anket verileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bu veriler SPSS 21.0 programı aracılığıyla analiz edilmiş olup araştırmada nicel yöntem tercih edilmiştir. Anket soruları ise üç bölümden ve 53 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik yapıya ilişkin sorular, ikinci bölümde kentsel yoksulluk ve sosyal yardım ile ilgili sorular, son bölümde ise Kars'ta sosyal yardımlara erişimle ilgili sorular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty can be defined generally as the situation in which people cannot make a minimum living. However, this situation can also be shaped by the geography in which people live. Poverty may not be a big problem for someone born in a developed country, but someone born in an underdeveloped country may encounter poverty from the moment they are born. In the fight against poverty, local governments should be more effective than the central government. Because it is easier and more effective to identify people in need of assistance, reach them and meet their needs on site through local governments. In this context, local governments have been given certain duties and responsibilities within the framework of the legislation in order to help people in need. Thus, important duties fall on the shoulders of Municipalities, Social Assistance and Solidarity Foundations and Governorships, which include local governments in terms of social assistance. In this context, the awareness of people residing in the central district of Kars was tried to be measured with questions such as whether there is urban poverty, the causes of urban poverty, the types of assistance to be provided, which institution is considered effective in the assistance provided, the method of accessing this assistance, whether the assistance reaches those in need and whether it is effective in reducing urban poverty. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 477 people in 23 neighborhoods located in the center of Kars province. Invalid surveys were not included in the survey study. As a result, survey data were evaluated on 444 surveys. The obtained data was analyzed using the SPSS 21.0 program and the quantitative method was preferred in the research. The survey questions consist of three sections and 53 questions. The first section includes questions on demographic structure, the second section includes questions on urban poverty and social assistance, and the last section includes questions on access to social assistance in Kars.