Araç muayene istasyonlarında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in vehicle inspection stations
- Tez No: 938851
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması, iş sağlığı ve güvenliği alanında, özellikle risk değerlendirme süreçlerinin etkinliğini ve araç muayene istasyonlarında karşılaşılabilecek iş sağlığı risklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinin temel amacı, çalışanların güvenli ve sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır. Tezde, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi, risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi ve uygun önlemlerin alınması süreci detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Risk değerlendirme yöntemleri arasında kalitatif ve kantitatif yaklaşımlar, risk tablosu kullanımı ve olası tehlikelere karşı alınabilecek önleyici tedbirler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on occupational health and safety, specifically aiming to analyze the effectiveness of risk assessment processes and the occupational health risks that may arise at vehicle inspection stations. The primary goal of occupational health and safety is to ensure that employees work in a safe and healthy environment. The study examines in detail the processes of preventing occupational accidents and diseases, identifying and evaluating risks, and taking appropriate preventive measures. Among the risk assessment methods, qualitative and quantitative approaches, the use of risk tables, and possible preventive measures against potential hazards are discussed.