Temporal and spatial relations of continental deformation and tectonic controls with porphyry cu-au and epithermal au mineralization in the ki̇razli gold deposit
Kıtasal deformasyon ve tektonik kontrollerin kirazlı altın madenindeki porfiri cu-au ve epitermal au cevherleşmeleri ile zamansal ve mekansal ilişkisi
  1. Tez No: 938885
  2. Yazar: MEHMET ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KUŞCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması, Çanakkale-Kirazlı porfiri Cu-Au ve yüksek sülfidasyon (YS) epitermal Au cevherleşmelerinin oluşumunda etkili olan lokal yapıların, bu yapıları oluşturan bölgesel tektonik hidrotermal evrelerle zamansal ve mekansal ilişkilerini ortaya koymaya odaklanmıştır. Kirazlı porfiri Cu-Au ve YS epitermal Au cevherleşmeleri sırasıyla, orta-geç Eosen volkano-plutonik ve Oligosen volkanik/volkanoklastik kayaçlar tarafından barındırılmaktadır. Bu magmatik birimler, Permo-Triyas yaşlı Rodop-Pontid zonuna ait temel kayaları üzerler. Saha gözlemleri, farklı yaş aralıklarında oluşmuş ve farklı türde cevherleşmeleri içeren bu magmatik birimlerin genişlemeye bağlı tektonizmaya bağlı normal faylar ile yanyana geldiklerini göstermektedir. Bölgesel ve cevherleşme sahaları içinde yer alan fay yüzeylerinde yapılan ölçümlerin, geometrik ve kinematik analizlerine göre 3 farklı tektonik faz tanımlanmıştır. Bunlar, (1) KB-GD genişleme (Faz-1: σ1=87°/173°, σ2=01°/057°, σ3=03°/327°), (2) KKD-GGB genişleme (Faz-2: σ1=69°/286°, σ2=21°/093°, σ3=04°/185°) ve (3) KD-GB genişleme (Faz-3: σ1=32°/306°, σ2=56°/106°, σ3=09°/211°) tektonik fazlarını içermektedir. Bu fazlara ait stres eksenlerinin, açılma yönlerinin ve hakim fay doğrultularının yaşları literatürde belirtilmiş kinematik veriler, jeolojik birimlerin yaşları ve Biga yarımadası içerisindeki dağılımları ile karşılaştırılması; Faz-1'in orta-geç Eosen magmatik kayaçların Biga yarımadasının kuzey kısmında çarpışma sonrası genişleme yerleşimi ile, Faz-2'nin yay-ardı açılma ve Faz-3'ün ise Kuzey Anadolu Fay zonunun oluşumunu sağlayan doğrultu atımlı evresi ile ilgili olduğunu göstermektedir. Cevherleşme sahasının güney kısmında, Kale Zonu içerisinde ve Çatalkaya Zonu güneyinde yerleşmiş olan porfiri Cu-Au cevherleşmesini kesen sondaj karot örneklerinin incelenmesiyle, sırasıyla sülfidsiz-kuvars damarları (A-damarları), kuvars-sülfid damarları (B-damarları), sülfid damarları (D-damarları) ve geç evre karbonat (kalsit) damarlarının varlığı tespit edilmiştir. Yüzeyde gözlenebilen B-/D-damarlarının hakim yönleri Faz-2 tektonizmaya ait bölgesel fayların hakim yönleri ile geometrik benzerliğe sahiptir. Ayrıca, yönlü ince kesitler üzerinde yapılan petrografik çalışmalar, B-damarlarının içerisindeki kuvars kristallerinin büyüme yönlerinin, Faz-2 tektonizmasıyla uyumlu olacak şekile KKB-GGD genişlemeyi ve çoklu açılma-tıkanma olaylarını işaret ettiğini göstermektedir. Main ve Çatalkaya zonları içerisinde bulunan YS epitermal Au cevherleşmesini kesen sondaj karotlarının incelenmesiyle, bu sistemin merkezini oluşturan massif silisleşmenin düşey konumlu ve yaklaşık K-G yönlü bir freatik/hidrotermal breş içine yerleştiği ve bu silisleşmiş breşin, sırasıyla birbirini kesen, kuvars-sulfid, gri-kuvars ve beyaz-kuvars hidrotermal damar fazları için bir zemin oluşturduğu belirlenmiştir. YS epitermal Au cevherleşmesinin merkez kesimlerindeki kuvars-alunit alterasyon zonu KKB-GGD yönlü mekansal bir dağılım gösterirken, görece kenar kesimleri oluşturan kil alterasyon (illit) zonu, erken evreyi kesen KD-GB ve D-B yönlü yapılara paralellik göstermesi, YS epitermal Au cevherleşmesinin kenar kesimdeki alterasytonlarının zamansal olarak Faz-2'ye denk geldiğini önermektedir. Yönlü kesitlerde yapılan petrografik çalışmalar, Main zon çevresindeki damarlar yüksek klast/matriks oranına sahip ve az miktarda veya hiç tekrar yönlenmemiş sıvı-destekli breş dokusu içerirken, illit-montmorillonit zonundaki damarlar Faz-2 tektonizma ile ilişkili artan bir tektonik katkıyı kasteder biçimde KKB-GGD açılma gösteren ince breşsiz damarlardır. Yayınlanmış veriler ve bu tezdeki bulgular, Kirazlı sahasındaki porfiri Cu-Au ve YS epitermal Au cevherleşmelerinin farklı tektonik fazların sonucu olan geçirimli zonlar boyunca oluştuğunu ve Eosen volkano-plutonik ve Oligosen volkanik/volkanoklastik sekansları D-B yönlü faylar boyunca yanyana getiren bir açılmalı tektonizmanın her iki cevherleşme türünün zamansal olarak bağlantılı sistemler olmadığını önerecek şekilde YS Epitermal Au cevherleşmesinin oluşumundan önce gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis work is focused on defining the local structures that are effective in the formation of the Çanakkale-Kirazlı porphyry Cu-Au and high sulfidation (HS) epithermal Au mineralization, the regional tectonic and hydrothermal phases that form these structures and hydrothermal mineralization, and revealing their temporal and spatial relationships. Based on the geometric and kinematic analyses of data collected from the fault surfaces of regional-scale and district-scale areas, 3 different tectonic phases were identified. These tectonic phases and principle stress axes include (1) NW-SE extension (Phase-1: σ1=87°/173°, σ2=01°/057°, σ3=03°/327°), (2) NNE-SSW extension (Phase-2: σ1=69°/286°, σ2=21°/093°, σ3=04°/185°) and (3) NE-SW extension (Phase-3: σ1=32°/306°, σ2=56°/106°, σ3=09°/211°). Comparison of stress axes, extension directions, and predominant fault trends of these phases with the published kinematic data, age and spatial distribution of geological units in the Biga Peninsula, suggests that Phase-1 is related to post-collisional extension in the northern part of the Biga Peninsula, Phase 2 is related to back-arc extensional tectonism and Phase-3 is related to strike-slip tectonism accompanied by faulting event that generated the faults of the North Anatolian Fault zone in the region. Examination of drill cores intersecting the porphyry Cu-Au mineralization located within the Kale zone and south of the Çatalkaya Zone revealed four distinguishable vein types: sulfide-free quartz veins (A-veins), quartz-sulfide veins (B-veins), sulfide veins (D-veins), and late-stage carbonate (calcite) veins. The preferred orientations of B-/D-veins observed on the surface are geometrically similar to the predominant orientation of regional faults related to phase-2 tectonism. Petrographic studies on oriented thin-sections also indicate that the growth direction of stretched quartz crystals within B-veins is indicative of NNE-SSW extension and multiple crack-seal events related to Phase-1 tectonism. Analysis of drill cores intersecting the HS epithermal Au mineralization in the Main Zone to the north and the Çatalkaya Zone at the center revealed that the massive silicification forming the core of the system is positioned vertically within a N-S oriented phreatic/hydrothermal breccia providing a background for subsequent quartz-sulfide, grey-quartz, and white-quartz hydrothermal veins. Quartz-alunite alteration of HS epithermal system exhibit a NW-SE spatial distribution, while the clay alteration zone (illite) peripheral to the core of the system is formed parallel the NE-SW and E-W structures crosscutting the quartz-alunite alteration zones, suggesting that marginal alterations of the HS epithermal Au mineralization temporally coincide with structures governed by tectonic Phase-2. Petrographic examinations of oriented thin sections revealed that, while the veins around the Main zone contain fluid-assisted breccia texture with high clast/matrix ratio and no or slightly re-oriented clasts indicating hydraulic assisted fracturing, the veins within illite-montmorillonite zones are thin, breccia-free quartz veins showing NNE-SSW extension referring the increased tectonic contribution related Phase-2 tectonism. The published data and findings in this study revealed that the porphyry-Cu style mineralization and HS-epithermal Au mineralization within Kirazlı district formed along permeable zones resulted by different tectonic phases and an extensional tectonism juxtaposing the Eocene volcano-plutonic and Oligocene volcanic/volcanoclastic sequences along approximately E-W trending faults occurred prior to formation of HS-epithermal Au mineralization implying that the both styles of mineralizations were not temporally linked mineralization systems.