Characterization and antimicrobial activity of extracts from frangula alnus mill and allium sativum
Frangula alnus mill ve allium sativum'dan elde edilen ekstraktların karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitesi
  1. Tez No: 938886
  2. Yazar: YUSRA ALI BEN RABIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Allium sativum ve Frangula alnus Mill gibi bitkilerden yapılan doğal ilaçların antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bu bitkiler, antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar etkileriyle bilinen sekonder metabolitler, antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Antibiyotik direnci nedeniyle geniş spektrumlu etkili alternatif doğal ajanlara olan ihtiyaç artmaktadır. Çalışma, Frangula alnus ve Allium sativum'dan elde edilen DCM (diklorometan) ve etanol özütlerinin çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı antibakteriyel aktivitesini değerlendirmeyi ve kimyasal bileşimlerini tanımlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural medicines made from plants, such as Allium sativum and Frangula alnus Mill, have been found to have antibacterial properties. These plants are rich in secondary metabolites, antioxidants, and flavonoids, which are known for their antibacterial, antioxidant, and anti-inflammatory effects. The need for alternative natural agents with broad-spectrum efficacy is growing due to antibiotic resistance. The study aims to assess the antibacterial activity of DCM (dichloromethane) and ethanol extracts from Frangula alnus and Allium sativum against various bacterial infections and define their chemical compositions. Aim: Our study aimed to characterize and examine the antimicrobial activity of extracts from Frangula alnus Mill and Allium sativum.