Sağlık çalışanlarında serviks kanseri öncülü Human Papilloma Virüsü ve human papilloma virüsü aşısı farkındalığı ve bilgi düzeyi
Awareness and knowledge levels regarding Human Papilloma Virus as a precursor to cervical cancer and its vaccine among healthcare professionals
- Tez No: 938889
- Danışmanlar: DR. SIDIKA SİBEL GÜLOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, kadınlarda serviks kanserine neden olan Human Papilloma Virüsünün (HPV) sağlık çalışanlarındaki bilgi düzeyi ve immünizasyon farkındalığını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Aralık 2024 - Ocak 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 195 sağlık çalışanından anket doldurmaları istenmiştir. Anket, sosyodemografik özellikler ve HPV ile ilgili bilgi düzeyini ölçen iki bölümden oluşmaktadır. BULGULAR: Katılımcılar arasında ebelerin çoğunluğu Marmara Bölgesi'nde yaşamaktadır ve gelir düzeyleri 50.000-75.000 TL arasındadır. Kadın doğum doktorları ise daha yüksek gelir seviyelerine sahiptir. HPV aşısı ile ilgili olarak, ebelerin %43'ü aşı yaptırmış, %38,4'ü aşıyı bir yakınına önermiş, ancak %89,2'si yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtmiştir. Kadın doğum dışı doktorların %53'ü aşı yaptırmış ve %81'i bir yakınına önermiştir, fakat %95'i yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ifade etmiştir. Kadın doğum uzmanlarının ise %66'sı aşı yaptırmış ve %98,3'ü aşıyı önerdiğini belirtmiştir. Tüm gruplar HPV'nin rahim ağzı kanserine yol açabileceği gibi temel bilgileri doğru yanıtlamış, ancak HPV'nin her zaman belirti vermediği ve tedavi edilemeyeceği gibi konularda kadın doğum uzmanları daha doğru bilgiye sahip olmuştur. TARTIŞMA: HPV , serviks kanserinin başlıca nedeni olup, tarama testleri bu hastalığın erken teşhisinde aşılar ise hastalıktan korunmada önemli rol oynamaktadır. Çalışma, sağlık çalışanlarının HPV hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını ve eğitimlerin artırılması gerektiğini göstermektedir. SONUÇ: Sağlık çalışanlarının HPV bilgilerini artırmak, toplumda bilincin yükselmesine ve HPV ile ilişkili hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: HPV , Sağlık Çalışanları, Aşı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: The aim of this study is to evaluate the knowledge level and immunization awareness regarding Human Papillomavirus (HPV), the main cause of cervical cancer in women, among healthcare workers. MATERIAL AND METHOD: Between December 2024 and January 2025, 195 healthcare workers from Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital were asked to complete a survey. The survey consisted in two parts: sociodemographic characteristics and the participants awareness of HPV and immunization. RESULTS: Among the participants, the majority of midwifes live most of their lives in the Marmara Region, with income levels ranging from 50,000 to 75,000 TRY . Obstetricians, on the other hand, have higher income levels. Regarding the HPV vaccine, 43% of delivery nurses have been vaccinated, 38.4% have recommended it to a relative, but 89.2% reported lacking sufficient knowledge. Among non-gynecological doctors, 53% have been vaccinated and 81% have recommended it, but 95% indicated they lacked adequate knowledge. In contrast, 66% of obstetricians have been vaccinated, and 98.3% have recommended the vaccine. All groups answered basic questions, such as HPV causing cervical cancer, correctly. However, obstetricians had more accurate knowledge about HPV not always showing symptoms and being untreatable. DISCUSSION: HPV is the primary cause of cervical cancer, and screening tests and vaccines play a significant role in early diagnosis and prevention. The study indicates that healthcare workers lack sufficient knowledge about HPV , highlighting the need for increased education. CONCLUSION: Improving healthcare workers knowledge of HPV will help raise awareness in the community and contribute to the prevention of HPV-related diseases. KEYWORDS: HPV , Healthcare Workers, Vaccination